78. urodziny obchodzi Małgorzata Musierowicz

9 stycznia jest świętem autorki kultowej już „Jeżycjady”. Pochodząca z Poznania pisarka stworzyła cykl powieści dla młodzieży, który na długie lata zapisał się w pamięci czytelników.

Małgorzata Musierowicz urodziła się w 1945 r. w Poznaniu. Dość wcześnie okazało się, że ona i jej brat Stanisław Barańczak, są naprawdę utalentowani. Kobieta początkowo nie wiązała swojej przyszłości z literaturą. Przed rozpoczęciem kariery pisarskiej studiowała na Wydziale Malarstwa i Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Postanowiła jednak wziąć udział w konkursie na książkę dla młodzieży, tym samym tworząc powieść „Małomówny i rodzina”, którą wydano w 1975 r. Dwa lata później na rynku pojawiła się „Szósta klepka”, pierwsza książka z „Jeżycjady”. Powieść okazała się sukcesem, co sprawiło, że dzisiaj cykl zawiera aż 22 tomy. Książki przetłumaczono na kilkanaście języków, oraz obsypano wieloma nagrodami.

Małgorzata Musierowicz stworzyła również cykl „Bombolandia”, „Poczytaj mi mamo”, oraz inne książki przeznaczone dla dzieci. Dodatkowo, pisarka wydała zbiory felietonów, autobiografię, a nawet gawędy kulinarne z przepisami.

Paulina Juzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl