Dyskutowano o przyszłości żużla w Poznaniu. Czy jest on potrzebny?

Rozmowy, dyskusje i plany – to słowa, które są na językach w środowisku żużlowym w Poznaniu. Klub żużlowy w mieście stoi przed szeregiem wyzwań, a także pytaniami związanymi z ich przyszłością. Co stoi przed poznańskim żużlem i jakie rozwiązania przyniesie przyszłość?

Obecnie poznański klub żużlowy rozgrywa swoje spotkania na stadionie w Golęcinie. Jednym z najpilniejszych problemów, przed jakim staje środowisko żużlowe, jest brak stałego oświetlenia. Klub otrzymał licencję na jeden sezon, pozwalającą na udział w pierwszej lidze żużlowej. Jest to jednak zgoda warunkowa. Klub myśli także o innych ulepszeniach, takich jak odwodnienie liniowe i telebim. O żużlu dyskutowali radni Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki oraz przedstawiciele środowiska żużlowego w Poznaniu

Wsparcie miasta

Ewa Bąk, dyrektor Wydziału Sportu przypomniała, że Urząd Miasta wspiera lokalny żużel. Stadion, na którym klub rozgrywa swoje spotkania, należy do miasta (POSiR). Wsparcie finansowe z budżetu miasta pozwoliło na przeprowadzenie prac na torze, zakup nowych band, a także zakup kruszywa granitowego na nawierzchnię toru.

Przyszłość dzieci i młodzieży

Według przewodniczącej Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki, Lidii Dudziak miasto wspiera żużel przede wszystkim z myślą o kibicach, którzy uczestniczą w meczach. Jednak rozmawiając o przyszłości klubu, ważne jest zastanowienie się, co można zrobić dla samego obiektu sportowego. Radna podkreśla również, że samorząd powinien wspierać przede wszystkim kluby, które angażują się w szkolenie dzieci i młodzieży.

Wyzwania związane z brakiem juniorów i doświadczonych zawodników

Marek Sternalski, radny miasta wskazał na wyzwania związane z utrzymaniem klubu żużlowego w Poznaniu. Choć żużel pozostaje popularny, trudno jest pozyskać nowych juniorów. Kluby konkurują o doświadczonych zawodników. Rozważając przyszłość klubu i jego infrastrukturę, Sternalski podkreśla konieczność dokładnego przemyślenia strategii rozwoju poznańskiego żużla.

Czy żużel w Poznaniu jest potrzebny?

Henryk Kania wyraził optymizm co do przyszłości żużla w Poznaniu. Uważa, że żużel istnieje w tym mieście z uwagi na silne zapotrzebowanie społeczne, a to, co klub oferuje, spełnia te oczekiwania. Środowisko żużlowe jest przekonane, że tendencja braku juniorów zaczyna się odwracać. Poznański klub prowadzi szkółki dla młodzieży. Zainteresowanie tym sportem wśród najmłodszych ma rosnąć.

Polska Liga Żużlowa

Przedstawiciele środowiska żużlowego podkreślają, że pomimo wyzwań, żużel w Polsce cieszy się ogromnym uznaniem. Polska liga żużlowa należy do najlepszych na świecie, przyciągając najlepszych zawodników zagranicznych. Spotkania są transmitowane w telewizji, co stanowi promocję dla miast, w których działają zespoły. Poznań ma także przewagę ze względu na położenie stadionu w otoczeniu zieleni i terenów rekreacyjnych.

Żużel w Poznaniu (fot. Łukasz Gdak)

Czytaj też: Pierwsi po bilety ustawili się już po 6 rano

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl