Kraj

Dworczyk składa rezygnację po aferze, której zdaniem PiS – nie ma

Michał Dworczyk, prawa ręka premiera Mateusza Morawieckiego złożył właśnie rezygnację z funkcji szefa kancelarii premiera. To skutek Afery Mailowej, czyli wycieku setek maili Dworczyka i Morawieckiego przez to, że nieodpowiedzialnie korzystali ze zwykłej poczty mailowej zamiast komunikacji rządowej. W niektórych mailach Dworczyk ujawniał wojskowe tajemnice.

DYMISJA

Dymisja Dworczyka to osłabienie Morawieckiego, na którego od miesięcy poluje inny minister w rządzie PiS Jacek Sasin. Sasin domagał się głowy samego Morawieckiego, którego obwinia za zbyt słabą reakcję rządu na kryzys energetyczny. Morawieckiemu udało się kolejny raz obronić ale poświęcił swojego podwładnego – Michała Dworczyka.

AFERA MAILOWA

Dworczyka skompromitowały maile ujawniane przez anonimowy portal (prawdopodobnie rosyjski). Rosjanie nie mieliby jednak czego ujawniać gdyby minister w rządzie PiS nie korzystał z prywatnej poczty do ważnej służbowej korespondencji, czasami zawierającej nawet dane wojskowe. Maile pokazywały natomiast jak rząd PiS wykorzystuje posłusznych dziennikarzy m.in. z TVP, jak przygotowywane są kampanie, mające dyskredytować przeciwników politycznych Prawa i Sprawiedliwości.

DWORCZYK STERUJE SĄDAMI?

Szczególnie szokujące w ujawnionych mailach były te, pokazujące jak działo państwo zbudowane przez PiS. W jednym z nich szef Kancelarii Rady Ministrów Michał Dworczyk poinformował Mateusza Morawieckiego o swojej rozmowie z Julią Przyłębską (prezes Trybunału Konstytucyjnego). Omówił z nią daty konkretnych rozpraw oraz przypisanych do nich sędziów.

Mateusz,
odwiedziłem dziś (Wkrótce po Twojej rozmowie) p. Julie P. Omówiłem z panią prezes 3 tematy:
1. Rocznik 1953 – na razie odroczone (Kieres, 250 ml – 1,5 mld)
2. Świadczenie opiekuńcze na razie odroczone (Muszynski) do 19 lutego (ok 5 mld)
3. Służebność gruntów dot. przesyłu na razie odroczone (Muszynski) (kilkanaście mld)
Numerem 2 zajmuje się podobno już Tomek Fill wiec wejdę z nim w kooperacje.
Michał
-brzmiała treść maila.

Według doniesień Onetu wszystkie trzy sprawy poruszone przez Dworczyka miały uderzyć w budżet państwa. Prawdopodobnie to oznaczają kwoty podane w nawiasach.

ODWOŁANIE

O swoim odwołaniu Dworczyk poinformował w lakonicznym komunikacie na Twitterze.

Dziś złożyłem rezygnację z funkcji szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dziękuję Prezesowi J. Kaczyńskiemu, Premierowi @MorawieckiM, kierownictwu @pisorgpl oraz wszystkim pracownikom KPRM za zaufanie i blisko 5 lat współpracy! 🇵🇱🤝🇵🇱 – napisał Michał Dworczyk

 

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl