40. edycja festiwalu młodego widza „Ale Kino!” rusza w sobotę. Zobacz, co w programie

1 października Poznań znów stanie się stolicą filmów dla młodych widzów. 40. jubileuszowa edycja „Ale Kino!” potrwa do 7 października.

„Ale Kino!” ma już ponad 40 lat

To już 40. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!. Jak wspomina dyrektor Jerzy Moszkowicz, przygotowanie 40 festiwali zajęło blisko 60 lat. Pierwszy z nich odbył się w 1963 roku jeszcze pod nazwą Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Animowanych. Przez wszystkie lata rozrastał się, a w 1996 został nazwany „Ale Kino!”.

107 filmów dla widzów w każdym wieku

Październikowa edycja to aż 107 filmów z całego świata, wybranych z blisko 4000 filmów. Seanse podzielone są na różne kategorie. Najważniejszy jest konkurs międzynarodowy, który odbywa się w kategorii filmów dla dzieci i młodzieży. W tym roku jest nawet pozycja dla widzów powyżej 18 roku życia. Program dostępny jest na stronie TUTAJ.

W piątek, podczas gali zamknięcia, dowiemy się jakie filmy uzyskały Złote Koziołki, jak i kilka innych nagród – mówi dyrektor festiwalu. 

Jedna z najważniejszych nagród festiwalowych, czyli Platynowe Koziołki za wybitne dokonania lub całokształt twórczości i działalności trafiła do Belga, który od ponad 30 lat jest sekretarzem organizacji Europejskiego Stowarzyszenia Filmów dla Dzieci. Drugie Platynowe Koziołki trafiły do studia Animun. Znane jest z serialu „Przytul mnie” o misiach – synu i jego tacie.

fot. M.Anders / wpoznaniu.pl

Festiwal także online

Między 30 listopada a 4 grudnia, odbędzie się także edycja online, lecz Jerzy Moszkowicz zaznacza, że będzie ona zupełnie inna. Przede wszystkim szczuplejsza pod względem repertuaru. Z jednej strony przez kryzys finansowy, ale także prawa do filmów, które dystrybutorzy chętniej przyznają na festiwale offlinowe.

40 drzew na 40. edycję festiwalu

W tym roku festiwal „Ale Kino!” dołączył do Zielonego Wydarzenia organizowanego przez Fundację Aeris Futuru. Na terenie wybranych poznańskich szkół i przedszkoli zostaną posadzone sadzonki drzew. Pierwsze z nich pojawiły się w Przedszkolu nr 163 „Baśniowy Zamek” na osiedlu Bolesława Chrobrego.

Edukacja przyrodnicza jest ważnym elementem w przedszkolu. świadomość ekologiczna chcemy budować w dzieciach od najmłodszych lat – mówiła Anita Ruszała z Przedszkola nr 163. 

 

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl