Dwa nowe Centra Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży zostaną otwarte w Wielkopolsce. Trwają konkursy na kolejne – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).
Wielkopolski oddział NFZ regularnie ogłasza kolejne konkursy na nowe miejsca, w których pomoc psychologiczno-terapeutyczną lub psychiatryczną mogą uzyskać najmłodsi pacjenci. Tym razem wyłoniliśmy dwa nowe Centra Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. Obydwa poprowadzi Poradnia Specjalistyczna IPSIS. Pierwsze rozpocznie działalność w Poznaniu przy ul. Bystrej 7, a drugie w Koziegłowach (powiat poznański) przy ul. Kanałowej 2A. Umowa z Narodowym Funduszem Zdrowia będzie obowiązywać od 23 października.
Nowe centra działają na drugim z trzech poziomów modelu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Oznacza to, że pacjenci znajdą w nich pomoc w poradni psychiatrycznej, przy której działa także oddział dzienny.
Pomoc dla młodych pacjentów
Według obecnych założeń młodzi pacjenci w kryzysie zdrowia psychicznego, jeśli pozwala na to ich stan, powinni najpierw trafiać do poradni psychologiczno-terapeutycznych. Do poradni psychiatrycznej lub oddziału dziennego mogą zostać skierowani, jeśli wsparcie na pierwszym poziomie okaże się niewystarczające. Na drugim poziomie działają wspomniane Centra Zdrowia Psychicznego. Na trzecim natomiast znajduje się stacjonarna opieka w oddziale szpitalnym.
Nowy model został stworzony po to, żeby jak najlepiej dostosować formę pomocy do potrzeb pacjenta. Ma zapobiegać zbyt szybkiemu trafianiu dzieci na oddziały szpitalne, co zdarzało się wcześniej.
– Cieszę się, że wkrótce działalność rozpoczną kolejne nowe Centra Zdrowia Psychicznego, w których funkcjonować będą zarówno poradnie, jak i oddziały dzienne – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ. – Od kwietnia 2020 r. w naszym województwie finansujemy również poradnie psychologiczno-terapeutyczne na pierwszym poziomie. Konsekwentnie ogłaszamy kolejne postępowania konkursowe, żeby zabezpieczyć najmłodszych wielkopolskich pacjentów w tę formę opieki. Obecnie pacjentom pomaga 37 poradni psychologiczno-terapeutycznych, a według wskaźników demograficznych w Wielkopolsce powinno ich być 55, dlatego ogłaszamy kolejne konkursy. Mam nadzieję, że otrzymamy dopracowane i dobrze przygotowane oferty, dzięki czemu niebawem będziemy mogli poinformować o rozpoczęciu działalności kolejnych placówek.
Obecnie w Wielkopolsce poradnie psychiatryczne wraz z oddziałem dziennym funkcjonują w czterech miejscach: w Poznaniu, Gnieźnie, Pile i Lesznie. Wkrótce dołączy do nich druga placówka w Poznaniu
i jedna w powiecie poznańskim. Chcemy, żeby docelowo było 10 takich miejsc. Planujemy, że powstaną one jeszcze w subregionach: konińskim i kolejna w poznańskim (konkurs na nie został ogłoszony w ubiegłym tygodniu) oraz kaliskim.
Oprócz nich na drugim poziomie działa 16 poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.
W naszym województwie mamy również 37 poradni psychologiczno-terapeutycznych dla dzieci i młodzieży na I poziomie zabezpieczenia (tutaj także trwają i wkrótce zostaną ogłoszone kolejne postępowania) oraz trzy stacjonarne oddziały szpitalne na III poziomie.