Duże zainteresowanie Społeczną Agencją Najmu

336 wniosków o wynajęcie mieszkania złożono w ramach Społecznej Agencji Najmu. To nowy miejski program, który pozwala poznaniankom i poznaniakom na atrakcyjny cenowo i bezpieczny najem lokali.

W stolicy Wielkopolski Społeczną Agencję Najmu w imieniu miasta prowadzi Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. SAN pośredniczy między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych.

Oferta SAN-u jest adresowana m.in. do osób, które w przeszłości ubiegały się o pomoc mieszkaniową, ale jej nie otrzymały np. z powodu zbyt wysokich zarobków. Z oferty programu skorzystać mogły również osoby, które nie zostały zakwalifikowane do programu „Mieszkanie do remontu” lub były najemcami w ramach „Miejskiego Biura Najmu”. Potencjalni lokatorzy zainteresowani udziałem w programie mogli do 20 października składać wnioski o najem lokalu. Wpłynęło ich aż 336. Są one na etapie weryfikacji.

– Tak ogromne zainteresowanie programem pokazuje, że wciąż bardzo liczna jest na rynku najmu grupa osób z tzw. luki dochodowej – czyli zarabiających zbyt dużo, by otrzymać mieszkanie komunalne i jednocześnie za mało, by kupić lokal na kredyt czy wynająć go komercyjnie. Zadaniem Miasta jest wsparcie tych osób w znalezieniu nowego domu, co realizujemy właśnie w ramach pilotażowej edycji Społecznej Agencji Najmu – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Program ma na celu także wykorzystanie potencjału mieszkań z zasobu prywatnego. Szczególnie tych, które z różnych powodów nie są wynajmowane przez właścicieli, bo np. odziedziczyli oni mieszkanie, ale w nim nie zamieszkują lub obawiają się nierzetelnych najemców czy możliwych zniszczeń w lokalu. 

Udział w Społecznej Agencji Najmu to dla właścicieli bezpieczne rozwiązanie. Podpisują oni umowę z ZKZL i to spółka miejska jest odpowiedzialna za bieżące płatności i ewentualne remonty lokali. Publiczny partner, jakim jest ZKZL, to dla właścicieli wiarygodny kontrahent, który jest gwarancją stabilnego i regularnego wynajmu.

Właściciele mieszkań otrzymania lokalu w stanie niepogorszonym i brakiem jakichkolwiek obowiązków związanych z kontaktami z najemcą. Uzyskują też zwolnienie swoich dochodów z najmu z podatku dochodowego i VAT. Całościowym zarządzaniem nieruchomością zajmie się ZKZL.

Nabór mieszkań prowadzony jest cały czas poprzez stronę internetową www.san.poznan.pl. Pierwsza, pilotażowa odsłona programu zakłada udostępnienie 100 lokali poznańskim rodzinom. Jak do tej pory właściciele mieszkań zgłosili 74 nieruchomości.

czytaj także: Przyłącz się do ozdabiania ulicy św. Marcin na Święto Niepodległości

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl