Zarząd Zieleni Miejskiej wykonał inwentaryzację 395 drzew w parkach im. A. Mickiewicza, im. F. Chopina oraz na zieleńcu im. I. Łukasiewicza w Poznaniu. 128 z nich wymaga szczególnej pielęgnacji.
Stan zdrowia drzew był sprawdzany za pomocą metody wizualnej VTA. Polega ona na ocenie stanu systemu korzeniowego, pnia i gałęzi przez dendrologa, który wskazuje także poszczególne wady strukturalne i ewentualne oznaki chorób.
W zeszłym roku w poznańskich parkach ZZM przebadał na terenie parku im. R. Maciejowskiego 29 drzew, natomiast w parku Marcinkowskiego 769. W tym roku miejscy ogrodnicy kontynuują prace, czego efektem jest inwentaryzacja 132 drzew w parku im. A. Mickiewicza, 184 drzew w parku im. F. Chopina oraz 79 drzew na terenie zieleńca im. I. Łukasiewicza – informuje ZZM.
Na drzewach, które zostały poddane inwentaryzacji umieszczone specjalne niewielkie czarne tabliczki z białymi numerami. To tzw. arbotagi. Tabliczki montowane są na wysokości 2,5m- 2,8m do pnia drzewa za pomocą szpilek arborystycznych lub opasek zaciskowych. Niewielka z pozoru tabliczka, zawiera podstawowe informacje na jego temat, takie jak: gatunek, parametry dendrometryczne i opis kondycji drzewa. Arbotagi są niewielkie i niewidoczne, dzięki czemu nie zaburzają walorów estetycznych oznaczonych drzew.
Zebranie szczegółowych informacji na temat drzew pozwala lepiej monitorować ich stan, przewidywać zagrożenia i planować zabiegi pielęgnacyjne. Zinwentaryzowane rośliny oznaczone zostały arbotagiem, czyli własnym numerem identyfikacyjnym. Pozwala to szybko zlokalizować drzewo i sprawdzić informacje na jego temat. Szczegółowe dane trafią do GEOPOZU i uzupełnią dane na temat miejskiej zieleni. Drzewa naniesione zostaną na mapę lokalizacyjną – informuje ZZM.