Drożeją mieszkania w polskich miastach. Zaskakująca pozycja Poznania w raporcie NBP

NBP opublikował „Informację o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w III kwartale 2022 r.”. Raport pokazuje, że ceny transakcyjne mieszkań na rynku pierwotnym w największych miastach w Polsce wzrosły o 18,5% w skali roku. Jak wypadł Poznań?

Najnowszy raport NBP o nieruchomościach mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w III kwartale 2022 roku przedstawia jak wygląda sytuacja na rynku pierwotnym i wtórnym. O 3,8% wzrosły średnie ceny transakcyjne metra kwadratowego na rynku pierwotnym. W porównaniu do zeszłego roku to wzrost o 18,5%.

Rynek pierwotny

W ujęciu rocznym najbardziej podrożały nowe mieszkania w Szczecinie – o 27,6% – z ceną transakcyjną za metr kwadratowy – 10 951 złotych. Kolejny jest Poznań z wzrostem 22,2%. Średnia cena transakcyjna za metr kwadratowy wyniosła tu 9804 złotych. Najwięcej trzeba zapłacić nadal w Warszawie – 12 742 złotych. Później w Gdyni – 11 908 zł (cena nowego mieszkania spadła o 3,9% kwartał do kwartału), Krakowie – 11 669 zł i Gdańsku – 11 509 zł.

Rynek wtórny

Średnie stawki transakcyjne na rynku wtórnym zwiększyły się w sześciu dużych miastach o 12,9% w stosunku do zeszłego roku i 2,7% do poprzedniego kwartału. Liderem wzrostów za mieszkania „z drugiej ręki” jest Wrocław z wzrostem 18,9% rok do roku. Później Gdynia – 16,4% rok do roku. Natomiast w Poznaniu możemy mówić o spadku o 2,2% kwartał do kwartału.

Rynek najmu

Na rynku najmu także możemy zauważyć wzrosty. Poziom średnich, transakcyjnych stawek najmu za metr kwadratowy mieszkań wzrósł w porównaniu do poprzedniego kwartału w wielu miastach. Dokładniej w: Warszawie, Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu. A także w Białymstoku, Bydgoszczy, Katowicach, Kielcach, Lublinie, Olsztynie, Opolu, Rzeszowie, Szczecinie i Zielonej Górze. Eksperci z NBP zauważają, że zwiększenie popytu na najem mieszkań silnie wzmocniło się po istotnym napływie migracji wojennej z Ukrainy.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl