Dramatyczna historia z Donbasu na deskach poznańskiego teatru

W piątek w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się premiera spektaklu Mezopotamia. Sztukę ukraińskiego artysty, Serhija Żadana będzie można oglądać do 30 października. Akcja dramatu rozgrywa się przed wybuchem wojny w Ukrainie.

  • W spektaklu "Faustus" gra m.in. Kornelia Trawkowska (fot. Łukasz Gdak)
  • Mezopotamia w Teatrze Polskim w Poznaniu. fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

HISTORIA Z DOMBASU ZOSTANIE POKAZANA W POZNANIU

Artyści z poznańskiego Teatru Polskiego przygotowują się do premiery spektaklu Mezopotamia. Dzisiaj na spotkaniu z mediami, podczas specjalnej próby, zaprezentowali fragment przedstawienia. Całość poznaniacy będą mogli obejrzeć w piątek podczas premiery. Autorem sztuki jest ukraiński poeta i dramaturg Serhij Żadan. Jego utwór opowiada o codziennym życiu w Donbasie przed inwazją rosyjskich wojsk. Zdaniem wykonawców spektaklu, Mezopotamia to historia o tym co, oprócz ludzi, zabija wojna.

Odkrywamy, że wielkość narodu nie jest mierzona tylko heroizmem żołnierzy. Przeciętność obywateli, którzy w strachu przed samotnością na pustyni przemocy błagają o bliskość, pozwala zrozumieć co poza ludźmi zabija się za naszą wschodnią granicą. Zabija się piękno codzienności. – czytamy na stronie teatru.

KIEDY OBEJRZEĆ SPEKTAKL? JAK KUPIĆ BILETY?

Premiera spektaklu w reżyserii Wiktora Bagińskiego odbędzie się w piątek o godzinie 19.00. Na scenie wystąpią aktorzy Teatru Polskiego Paweł Siwiak, Barbara Krasińska, Kornelia Trawkowska, Konrad Cichoń, Alan Al-Murtatha, Andrzej Szubski, Jakub Papuga, Piotr Kaźmierczak, Darya Novik oraz Aleksandra Samelczak.

W październiku poznaniacy będą mogli obejrzeć Mezopotamię również w inne dni. Łącznie na deskach Teatru Polskiego zostanie pokazana siedem razy. Ostatni spektakl odbędzie się 30 października. Więcej informacji na temat przedstawienia można znaleźć na stronie teatru.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl