Dr hab. Mastalerz-Migas: na dziś rekomenduję szczepienie szczepionką AstraZeneca

Jest dużo wątpliwości wśród pacjentów w kwestii szczepienia AstrąZeneką i wiele osób postanawia poczekać ze szczepieniem – powiedziała we wtorek konsultantka krajowa ds. medycyny rodzinnej dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas. Dodała, że ta szczepionka jest bezpieczna i rekomenduje na dziś, by się nią szczepić.

Dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas pytana była w TVN24 m.in. o to, na ile polscy pacjenci obawiają się szczepienia AstrąZeneką i rezygnują ze szczepienia.

„Rzeczywiście jest bardzo dużo wątpliwości wśród pacjentów, dużo osób pyta, dużo osób postanawia poczekać ze szczepieniem. To jest zauważalne zjawisko” – przyznała dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas – członkini Rady Medycznej przy premierze i konsultantka krajowa ds. medycyny rodzinnej.

Podkreśliła, że AstraZeneca jest bezpieczną szczepionką, która jest „pod czujną obserwacją, bo zdarzyło się coś, co występuje realnie w dwóch przypadkach na milion zaszczepionych”. Dodała, że nie udowodniono, by incydenty zakrzepowo-zatorowe miały jakikolwiek związek ze szczepieniem.

„W tej chwili mamy ponad 17 mln pacjentów zaszczepionych szczepionką AstryZeneki i 37 takich incydentów, więc patrząc tak globalnie na sytuację to ryzyko jest bardzo mało, to są mniej więcej dwa przypadki na milion na milion zaszczepionych osób” – podkreśliła.

W jej ocenie choroba zatorowo-zakrzepowa jest bardzo częsta i występuje jeden na tysiąc pacjentów – w Polsce jest rocznie 50-80 tys. takich przypadków.

„Nie można wykluczyć, że osoby szczepione zapadają na daną chorobę z zupełnie innej przyczyny” – mówiła. Dodała, że związek ze szczepieniem może być związany tylko z czasem jego wykonania.

Mastalerz-Migas powiedziała, że Rada Medyczna patrzy na zalecenia Europejskiej Agencji Leków (EMA). „EMA na wczoraj po południu mówiła: szczepić. Nie ma nic, co by wskazywało, że incydenty, które wystąpiły i szczepienie są ze sobą powiązane” – dodała.

Przyznała, że dopóki EMA będzie dawał zielone światło AstrzeZenece, Rada Medyczna przy premierze będzie trwała na stanowisku, by szczepić tą szczepionką.

„Gdybym miała rekomendować to szczepienie dzisiaj, jak najbardziej rekomendowałabym, żeby się szczepić” – podkreśliła.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk pytany w poniedziałek podczas konferencji prasowej o skalę rezygnacji ze szczepień AstrąZeneką w całym kraju powiedział, że „pojawiają się informacje od punktów szczepień, że część osób nie stawia się w umówionym terminie”.

„W tym tygodniu będziemy mieli statystyki za poprzedni tydzień” – poinformował szef KPRM. „Jeszcze w tej chwili nie dysponujemy dokładnymi danymi, ale to nie jest masowe zjawisko” – dodał.(PAP)

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl