Dożynki Wielkopolskie

Już dziś nad Maltą jubileuszowe 20. Dożynki Wielkopolskie. Główną atrakcją imprezy będzie koncert zespołu Bajm.

Dożynki czyli święto plonów obchodzone jest przez poznańskich rolników od 20 lat. W tym roku wyjątkowo odbędą się w Poznaniu. Współorganizatorem imprezy jest archidiecezja poznańska.

Poznań dożynki organizuje od 1994 roku dla kilkuset gospodarstw. Teraz jubileuszy jest bardzo dużo. 1050-lecie arcybiskupstwa, ale także setna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego i odzyskania przez Polskę niepodległości – tłumaczył Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Co ciekawe, najwięcej terenów rolniczych w Poznaniu występuje na Nowym Mieście – w Garaszewie, Pokrzywnie, Krzesinach, Minikowie, Starołęce i Głuszynie oraz na Starym Mieście – w Morasku i Radojewie.

Tegoroczne dożynki rozpocznie msza w intencji rolników. Po mszy nastąpi pokaz obrzędu dożynkowego w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca ŁANY. Po południu rozpocznie się artystyczna część wydarzenia, a w niej spektakl dla dzieci i potańcówka.

Podczas imprezy będzie można spróbować tradycyjnej grochówki, białej parzonej wielkopolskiej i gulaszu z dziczyzny.

Na Polanie Harcerza odbędą się także pokazy rzemieślnicze w Wiosce ginących zawodów, ratownictwa wodnego oraz florystyczne. Będzie także mini zwierzyniec, a w nim wystawa ptaków i zwierząt hodowlanych.

O 20:30 na Mecie Toru Regatowego występ gwiazdy wieczoru – koncert zespołu Bajm.

W związku z Dożynkami Wielkopolskimi wprowadzone zostaną zmiany w komunikacji. Aby ułatwić mieszkańcom dojazd na Maltę, kursować będzie dodatkowa linia nr 134. Wydłużona zostanie też trasa autobusów linii T1.

 

 

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl