Dożynki poznańskie czyli kultura wiejska w mieście

W sobotę poznaniacy mieli okazję odetchnąć od miejskiego stylu życia i bliżej poznać kulturę wiejską wszystko to podczas Miejskich Dożynek.

Dożynki to święto, które pokazuje słowiańską tradycję, stanowi część kultu gospodarności, tak ważnego dla tożsamości Poznania i poznaniaków. Zabawę rozpoczął korowód dożynkowy. Kolorowy pochód wyruszył sprzed kościoła p.w. św. Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej (gdzie wcześniej odbyła się msza św.). Jego uczestnicy przeszli ul. Śniadeckich do muszli koncertowej w parku Wilsona. Tam obrzęd dożynkowy przedstawił zespół Poligrodzianie z Politechniki Poznańskiej. Później na scenie zaprezentowała się także folkowa kapela „Zza Winkla” czy Zespół Instrumentów Dętych Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu pod dyrekcją Stanisława Gruszki.

fot. Ł. Gdak/wpoznaniu.pl

 

Dożynki urozmaicił również występ grupy artystów cyrkowych i akrobatów powietrznych „Z Głową W Chmurach”, a także potańcówka z Grupą swingującą. Nie zabrakło konkursów z wiedzy rolniczej. Na zakończenie w muszli koncertowej wystąpiła Pierwsza Poznańska Orkiestra Niesymfoniczna Ukulele.

  • Dożynki (fot. Łukasz Gdak)

fot. Ł. Gdak/wpoznaniu.pl

 

Poznań kojarzony jest przede wszystkim jako aglomeracja miejska, tymczasem w stolicy Wielkopolski 7 694 ha stanowią użytki rolne. Najwięcej gospodarstw znajduje się w Spławiu, Garaszewie, Pokrzywnie, Minikowie, Głuszynie, Radojewie, a także na Krzesinach, Starołęce i Morasku. Uprawiane są zboża, rzepak, buraki cukrowe i pastewne, ziemniaki czy warzywa gruntowe. Prowadzona jest też produkcja kwiatów.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl