Dokąd na spacer? Wielkopolski Park Narodowy zimą

Okolice Poznania obfitują w malownicze tereny doskonałe do spacerów. Mieszkańcy, którzy w wolnym czasie chcą spędzić czas na świeżym powietrzu, mogą wybrać się, na przykład, do Wielkopolskiego Parku Narodowego.

ROZMIAR PARKU

Obszar, który wchodzi w skład wielkopolskiego parku, i jego otuliny, rozciąga się na powierzchni niemal 15 kilometrów kwadratowych. Na tym terenie znajduje się unikalny krajobraz polodowcowy. To właśnie ze względu na ten aspekt w 1957 roku utworzono rezerwat. Największą popularnością wśród gości parku cieszą się okolice polodowcowych jezior Kociołka oraz Góreckiego, gdzie mieści się też siedziba instytucji, wraz z muzeum.

TRASY TURYSTYCZNE

Administracja parku wytyczyła sześć tras turystycznych. Podczas wizyty warto skorzystać z przygotowanych szklaków, ponieważ to właśnie wzdłuż nich znajdują się najpiękniejsze obszary rezerwatu narodowego. Ścieżki oznaczono kolorami czerwonym, czarnym, żółtym, niebieskim oraz zielonym. Najdłuższa trasa ma niemal 20 kilometrów długości, jej pętlą prowadzi turystów ze Szreniawy przez teren parku i z powrotem. Przez obszar przebiega również trasa turystyczna dla samochodów. Zmotoryzowani miłośnicy wycieczek mogą przemieścić się nim z Poznania do Kórnika.

MIESZKAŃCY PARKU

Zimą liczba gości parku jest znacznie mniejsza niż w pozostałe pory roku. Mieszkańcy lasu, którzy nie zapadli w sen zimowy, i nie migrowali do ciepłych krajów, są przez to dużo śmielsi. Szansa na spotkanie ich podczas spaceru wzrasta. Wśród ponad 4000 tysięcy gatunków, które występują na terenie parku, większość to bezkręgowce, które ciężko dostrzec. Jednak w podpoznańskich lasach rezerwatu dom znalazło również wiele większych stworzeń. Symbolem tych lasów jest puszczyk, którego można tu spotkać przez cały rok, zimą natomiast park odwiedzają stada dzikich gęsi. Oprócz tego podczas spacerów można zobaczyć również dziki, sarny, jelenie czy borsuki.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl