Do Pragi taniej niż do Berlina? Bilety mają być dofinansowane. Niższe ceny

Od czerwca wzrosły ceny międzynarodowych podróży pociągami PKP Intercity. Za podróż pociągiem z Poznania do Berlina trzeba zapłacić ok. 150-200 zł w jedną stronę. Jest to jednak kierunek komercyjny. Natomiast pociągi do stolicy Czech mają być zgodnie z zapowiedziami dofinansowane.

Przypominamy, że polski i czeski przewoźnik (PKP Intercity i spółka České Dráhy) przygotowuje wspólne przedsięwzięcie – pociągi na trasie Trójmiasto – Praga. Pasażerowie będą mogli skorzystać od grudnia z oferty cztery razy dziennie, średnio co cztery godziny. Trasa od Gdyni do stolicy Czech zajmie ok. 9,5 godz. Pociąg będzie przejeżdżał w Polsce przez Gdańsk, Bydgoszcz, Poznań, Wrocław, Kłodzko, Międzylesie.

W wagonach będzie ok. 250 miejsc siedzących, bufet pokładowy, sieć wi-fi i udogodnienia dla osób na wózkach inwalidzkich, wózków dziecięcych i rowerów. Wagon restauracyjny pojawi się najwcześniej w 2026 roku.

Jaka cena?

Obecnie spółki uzgadniają ofertę taryfowo-cenową. Media w Czechach spekulują, że cena może wynieść ok. 110 zł. Biorąc pod uwagę, że obecnie pociąg EIC Batory (Warszawa – Katowice – Praga) kosztuje 240 zł, a pociąg ze stolicy Polski do stolicy Niemiec kosztuje 264 zł to byłaby to cena wręcz promocyjna. Skąd takie niskie wyliczenia? Jak wyjaśnił dr Michał Beim, ekspert ds. transportu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”: „Pociągi z Warszawy przez Poznań do Berlina są typowo komercyjne. Natomiast zgodnie z zapowiedziami połączenie z Gdyni do Pragi ma być dofinansowane”. Oznaczałoby to, że w cenę nie wejdzie „opłata za przekroczenie granicy”. Ekspert dodaje, że cena z Poznania do Pragi powinien być zbliżony do ceny, jaką obecnie płacimy na linii Poznań – Kraków, czyli ok. 70-80 zł.

Niska cena musi konkurować z samolotami i busami

Przewoźnicy muszą przygotować taką ofertę, aby móc konkurować z ofertą lotniczą i autobusową. Samoloty Ryanair z Poznania do Pragi kosztują ok. 149 zł. Lot trwa godzinę. Natomiast popularnym autobusem firmy FlixBus z Poznania do Pragi dojedziemy w cenie ok. 125-140 zł. Autobus jedzie ponad 7 godz. Wstępny rozkład pociągów do Pragi szacuje, że ten pojedzie z Poznania do stolicy Czech ok. 6 godzin. Dokładne ceny spółka PKP Intercity poda w okolicy października a listopada.

Czytaj też: Pociągiem z Poznania do Paryża. Tak prezentują się ceny

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl