Dlaczego na nieczynnych przystankach PST wciąż świecą się latarnie?

Remont poznańskiej Pestki rozpoczął się 1 sierpnia, ale latarnie na przystankach nadal wieczorami się świecą. Jednocześnie żadna z wiat, gdzie zatrzymuje się autobus T12 oświetlenia nie posiada. O powód w swojej interpelacji zapytała radna Małgorzata Dudzic-Biskupska.

Remont trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju trwa już od ponad miesiąca, a przystanki od osiedla Sobieskiego do Mostu Teatralnego zostały wyłączone z użytkowania. Pomimo tego nocą nadal działa oświetlenie nieczynnych wiat. Radna Małgorzata Dudzic-Biskupska zapytała w swojej interpelacji, dlaczego w dobie rosnących cen energii i kryzysu energetycznego, latarnie nadal funkcjonują.

Przystanki autobusu T12 nie mają oświetlenia

Jednocześnie żaden z przystanków autobusu zastępczego T12 takiego oświetlenia nie posiada. Radna poprosiła także o wskazanie: kosztów nocnego oświetlania nieczynnych przystanków PST; przewidywanego terminu wyłączenia oświetlenia; orientacyjnej daty uruchomienia oświetlenia nowo zainstalowanych wiat; przewidywanego terminu zakończenia montażu ławek, koszy na śmieci i wiat przystankowych dla każdego przystanku komunikacji zastępczej.

Piesi nadal używają przejść podziemnych

Urząd Miasta wyjaśnił, że piesi nadal używają przejść podziemnych pod trasą Poznańskiego Szybkiego Tramwaju.

Przejścia te stanowią istotne elementy układu ruchu pieszych w obrębie skrzyżowań i wiaduktów w ciągu trasy PST, umożliwiając przemieszczanie się pomiędzy przystankami, osiedlami, czy obiektami użyteczności publicznej – informują urzędnicy.

W związku z tym oświetlenie przystanków nadal działa. Jedyne przerwy w funkcjonowaniu pojawią się tylko podczas wymiany instalacji niskiego napięcia i opraw oświetleniowych.

Oświetlenie nowych wiat będzie, ale najwcześniej za pół roku

Miasto poinformowało także, że montaż oświetlenia nowych wiat jest realizowany przez Międzynarodowe Targi Poznańskie. Instalacja wymaga czasu, więc proces zajmie od około pół roku do roku. Ponadto na podstawie obserwacji i kontroli Zarządu Transportu Miejskiego stwierdzono, że wiaty i ławki nie są niezbędne na każdym z przystanków komunikacji zastępczej.

Niemniej, pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego pozostają otwarci na zgłoszenia napływające ze strony pasażerów. Braki w wyposażeniu przystanków komunikacji zastępczej uruchomionej na czas zamknięcia trasy PST będą uzupełniane jeszcze w bieżącym miesiącu – podsumowują urzędnicy. 

 

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl