Dlaczego fontanna na Placu Wolności jeszcze nie działa?

Fontanna na Placu Wolności, znana z unikatowego kształtu od samego jej powstania przyciąga uwagę wielu osób. Jednak w tym roku mimo ciepłych dni, nadal jest nieczynna.

Plac Wolności w Poznaniu

Fontannę na Placu Wolności w Poznaniu zaprojektowała Agnieszka Stochaj wykonał ją rzeźbiarz Rafał Nowak. Wysokie na 9 metrów skrzydła, zrobione są z małych, ręcznie formowanych szklanych elementów. Przypominają żagle, pod którymi znajduje się drewniana kładka dla spacerujących.

Przechodząc pod skrzydłami, po których spływa woda, mieszkańcy mogą poczuć się jak we wnętrzu wodospadu. Fontanna jest jednym z chętniej odwiedzanych miejsc w Poznaniu. Dzięki swojemu unikatowemu kształtowi i interaktywnej formie, stała się nie tylko atrakcją turystyczną, ale i ważnym elementem miejskiej przestrzeni, podkreślającym nowoczesny charakter Placu Wolności.

fot. Łukasz Gdak

Dlaczego fontanna nie działa?

Fontanna na Placu Wolności niestety padła ofiarą wandalizmu. Ktoś zniszczył kilka strategicznych płytek, co spowodowało, że nie można jej uruchomić. Fontanna, ze względu na swój artystyczny projekt, wymaga specyficznych napraw. Każda płytka jest unikalnie zaprojektowana i ma inne nachylenie.

– My, jako Estrada Poznańska, która opiekuje się tym miejscem, zadbaliśmy o to, aby jak najszybciej naprawić i uruchomić obiekt. Niestety zniszczone elementy muszą zostać przygotowane w specjalny sposób, co wydłuża czas naprawy. Zamówienie na te wyjątkowe części zostało już złożone, ale proces ich przygotowania jest skomplikowany i czasochłonny – poinformowała Monika Wygachiewicz, kierowniczka działu marketingu Estrady Poznańskiej.

Obecnie fontanna jest wyłączona. Estarada Poznańska zapewnia, że prace postępują zgodnie z planem i proszą o cierpliwość, ponieważ takie artystyczne projekty wymagają czasu i precyzji.

– Nie podoba mi się to, że fontanna jeszcze nie działa. Powinni zadbać o to, aby najbardziej rozpoznawalna fontanna w Poznaniu działała i cieszyła oko przechodniów – mówi Maciej, mieszkaniec miasta Poznania, którego spotkaliśmy na Placu Wolności. Uważam, też że o to miejsce należy bardziej zadbać. Obiekt ten należałoby odświeżyć. Gdy jest tu woda często jest brudna. Zabiera to urok tego miejsca – dodaje Maciej.

fot. Łukasz Gdak

Czytaj także: Gdzie są poznańskie koziołki? Nie pojawiły się dzisiaj na ratuszowej wieży. Turyści zawiedzeni

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl