Pierwsze dezynfekcje już się odbyły, kolejne będą w następne weekendy. Miasto Poznań przy wsparciu strażaków ochotników dezynfekuje przystanki autobusowe i tramwajowe. Akcja będzie kontynuowana w kolejnych tygodniach w soboty i niedziele, kiedy ruch jest mniejszy niż w dni powszednie.
Jako pierwsze zdezynfekowano 52 przystanki i węzły komunikacyjne, gdzie jest największy ruch pasażerów. Były to dworce autobusowe, pętle tramwajowe, przystanki przy rondach: Kaponiera, Śródka, Starołęka, Rataje, a także te w okolicy dworca Poznań Główny i centrum miasta.
Dezynfekcję wykonują strażacy z pięciu miejskich jednostek ochotniczych: Głuszyna, Grupa Ratownictwa Specjalistycznego, Mistral, Krzesiny i os. Kwiatowe. Robią to na zlecenie i we współpracy z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa oraz MPK Poznań. W miniony weekend dezynfekowali przy użyciu płynów z własnych oraz miejskich zapasów, w kolejnych — z zakupionych przez MPK Poznań — informują urzędnicy.
Strażacy wyposażeni są w środki ochrony indywidualnej (gogle, półmaski FFP3, ubrania ochrony biologicznej) oraz opryskiwacze spalinowe. Przy pomocy środka do dezynfekcji wykonują oprysk wiat przystankowych. Robią to czasie kiedy temperatura w ciągu dnia powinna być najwyższa (między godzinami 12 a 16). W czasie dezynfekcji wiata na przystanku jest wygrodzona i nie można z niej korzystać.
Akcja dezynfekcji będzie kontynuowana w kolejne weekendy, kiedy ruch komunikacją publiczną jest mniejszy.