„Czyń dobro” hasło tegorocznych Dni Świętomarcińskich

11 listopada w stolicy Wielkopolski jak co roku połączone zostaną obchody narodowego święta z lokalną tradycją. Tego dnia na poznanianki i poznaniaków czekają koncerty, Kiermasz Świętomarciński, Dzień Kina Polskiego i wiele innych atrakcji.

Tegoroczne Dni Świętomarcińskie ze względu na remonty nie odbędą się jak zawsze na ulicy Św. Marcin. Tym razem świętowanie przeniesie się na plac Kolegiacki, Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta oraz do Parku Chopina. Wydarzenie nosi nazwę „Czyń dobro” i dedykowane jest w szczególny sposób społeczności ukraińskiej – ludziom szukającym schronienia w Poznaniu w obliczu trwającej w ich ojczyźnie wojny.

O co chodzi z hasłem ?

Hasło można zrozumieć na wiele sposobów, ale przede wszystkim myślimy o naszych Ukraińcach, którzy do nas przyjechali. Chcemy podziękować naszym mieszkańcom, za to ile uczynili dla naszych mieszkańców z Ukrainy – mówi z-ca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski

Przebywający w stolicy Wielkopolski Ukraińcy również chcą podziękować za otwarte serca mieszkańców Poznania, organizując akcję społeczną, której celem jest integracja i wspólne twórcze działanie. Jednym z symboli przyjaźni i dialogu jest ręcznie robiony obrus z symbolicznym napisem „Czyń dobro” oraz z tradycyjnymi elementami haftów Polski i Ukrainy. Obrus jeszcze nie jest gotowy, każdy chętny będzie mógł go dokończyć 11 listopada na pl. Kolegiackim.

Jak wygląda haft?

Haft jest symbolem pojednania Polski i Ukrainy, czyli siadania za stół i wspólnego jedzenia, rozmawiania i negocjowania. W środku haftu siedzi święty Marcin na koniu z hasłem „Czyń dobro” co oznacza, że te dni w tym roku jednoczą nas. Z lewej strony jest słońce oznacza to dobro zrobione ze strony Polski, dzięki któremu rozkwita malwa. W symbolice ukraińskiej malwa oznacza dom rodzinny, ojczyzny i zmarłych z naszej rodziny  – opowiada inicjatorka projektu „CZYŃ DOBRO” – Irena Borkowska

Jakie atrakcje?

Park Chopina 11 listopada w godz. 11-17 stanie się on scenerią aktywności przygotowanych przez organizacje pozarządowe. To bardzo ważny element Dni Świętomarcińskich, pozwalający spotkać się z osobami na co dzień zaangażowanymi w działalność skierowaną na budowanie wspólnoty zrozumienia, dzielenia się i dobrej przyszłości kolejnych pokoleń. Prowadzona będzie także zbiórka publiczna na rzecz Ukrainy.

W parku Chopina coś dla siebie znajdą zarówno dorośli, jak i dzieci. Organizatorzy przygotowali m.in. warsztaty plastyczne i muzyczne, mikrokoncerty, prezentacje, przejażdżki rikszą i rowerem towarowym. Swój udział potwierdziły organizacje i grupy, które przez wiele lat współtworzyły Korowód Świętomarciński, takie jak uwielbiany przez publiczność Teatr z Głową w Chmurach czy Klub Sportowy Warta Poznań.

Na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania, o godz. g. 14:00 nastąpi uroczyste przekazanie klucza do bram miasta świętemu Marcinowi. Chwilę po tym na scenie rozpoczną się koncerty. Wystąpią kolejno: Swarzędzka Orkiestra Dęta, Anna Chumachenko, Marianna Druzhynetz, zespół Atmasfera oraz Haydamaky z Andrzejem Stasiukiem we wspólnym projekcie „Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky”. A na finał usłyszymy koncert Renaty Przemyk.

Co więcej, 11 listopada w  Centrum Kultury Zamek odbędzie się Dzień Kina Polskiego oraz zwiedzanie dawnego Zamku Cesarskiego. Tego dnia można obejrzeć pięć wystaw, m.in. zbiór fotografii Jędrzeja Nowickiego pt. „Gwiazdy nad niebem Wschodu”, dokumentujących wojnę w Ukrainie widzianą oczami cywilów. 

Na placu Kolegiackim natomiast odbędzie się Kiermasz Świętomarciński, któremu towarzyszyć będą działania performatywne w wykonaniu artystów z Ukrainy i z Polski. Atrakcje w tym miejscu będą trwały od godz. 11 do 17.

 

Krystyna Yehorova
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl