Czy wiedziałeś, że Poznań ma własną „Wieżę Eiffla”? Zobacz zdjęcia

Wieża Eiffla to symbol Paryża i jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł architektury na świecie, które od 135 lat przyciąga miliony turystów. Mało, kto wie, że w Poznaniu również znajduje się „mini wieża Eiffla”.

Wieżę Eiffla zaprojektował Gustave Eiffel jako centralny punkt Wystawy Światowej w 1889 roku, która odbywała się w Paryżu z okazji 100. rocznicy Rewolucji Francuskiej. Budowa rozpoczęła się w 1887 roku i trwała zaledwie dwa lata. Była to najwyższa konstrukcja na świecie aż do ukończenia wieżowca Chrysler Building w Nowym Jorku w 1930 roku.

Konstrukcja wieży składa się z ponad 18 000 elementów żelaznych, połączonych za pomocą 2,5 miliona nitów. Mierzy 324 metry wysokości i waży około 10 000 ton. Pomimo swojej masywnej konstrukcji, wieża Eiffla jest uważana za lekką i elegancką.

Początkowo budowa wieży spotkała się z licznymi protestami ze strony artystów i intelektualistów, którzy uważali ją za szpetną i niewłaściwą dla estetyki Paryża. Wśród przeciwników projektu znajdowali się tak znane postacie, jak pisarz Guy de Maupassant i kompozytor Charles Gounod.

Dziś wieża Eiffla jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków na świecie, przyciągającym ponad 7 milionów turystów rocznie. Wieża oferuje trzy poziomy dostępne dla zwiedzających. Pierwszy poziom znajduje się na wysokości 57 metrów. Drugi poziom, na wysokości 115 metrów. Trzeci i najwyższy poziom jest na wysokości 276 metrów.

Mini „Wieża Eiffla” w Poznaniu

Nie każdy wie, że konstrukcja przypominająca w swoim wyglądzie Wieżę Eiffla znajduje się na Dolnej Wildzie w Poznaniu. Można ją oglądać na szczycie jednej z kamienic, która mieści się na rogu ul. Chłapowskiego a Dąbrówki.

Kamienicę wybudowano w 1902 roku. Po wojnie należała do kilku osób prywatnych. W 2006 roku wspólnota powiększyła się dzięki sprzedaży pojedynczych lokali. W 2007 roku zaadaptowano strych na poddasze mieszkalne. Osadzono też nową, inną wieżyczkę, a w 2012 roku w ramach akcji „Odmień swoje podwórko” zrewitalizowano podwórze kamienicy. W narożniku lokalu mieści się obecnie sklep spożywczy.

Zobacz zdjęcia:

Czytaj też: Z Poznania do Pragi 4 razy dziennie. Wiemy, od kiedy

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl