Czy to już wiosna? Zobacz prognozę

Wiosna zawitała do Poznania, zaskakując mieszkańców wcześniejszym nadejściem niż zazwyczaj. Środek lutego obdarzył stolicę Wielkopolski ciepłem z prognozowanymi temperaturami dochodzącymi nawet do 13 stopni Celsjusza.

Pogoda Poznań

W piątek 16 lutego termometry w Poznaniu pokażą, aż 13 stopni Celsjusza. To dość niespotykany wynik, jak na połowę lutego Ekspert klimatyczny, Bogdan Chojnicki wskazuje, że klimat w Polsce staje się coraz cieplejszy, co jest efektem m.in. ocieplenia Atlantyku. Już teraz widać konsekwencje tego zjawiska. Śnieg zniknął, a dni stają się coraz dłuższe i jaśniejsze.

– Niemniej jednak trudno jest dokładnie przewidzieć, jak będą kształtować się temperatury w nadchodzących tygodniach, ponieważ nad Polską zderzają się dwie masy powietrza – mówi Bogdan Chojnicki, klimatolog, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Wiosna nadciąga do Polski wielkimi krokami/fot. Łukasz Gdak

Prognozowanie pogody jest możliwe jedynie na pięć dni naprzód. Dlatego nie można wykluczyć powrotu zimowych warunków, chociaż nawet w przypadku ich nadejścia, powinny być one łagodne i krótkotrwałe.

Wiosnę widać nawet w przyrodzie

W naturze można już jednak dostrzec pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny. Pąki leszczyny zaczynają się otwierać, a przebiśniegi przebijają się przez ziemię, przynosząc obietnicę cieplejszych dni.

– W sercu Poznania można słyszeć radosny śpiew kosów i kwiczołów, a na niebie można zauważyć, już masowo przelatujące klucze żurawi i gęsi, które ogłaszają nadejście nowej pory roku – mówi Piotr Tryjanowski, polski naukowiec, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

kwiaty,wiosna,kwitnienie
W mieście widać już pierwsze kwiaty/fot. archiwum

Czytaj także: Poznaniacy szkodzą ptakom. Nie powinno się ich dokarmiać

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl