Czy lekarze i policjanci znają ukraiński? Poseł Sterczewski pyta o bezpieczeństwo Ukraińców mieszkających w Polsce

Poznański poseł Franciszek Sterczewski złożył dwie interpelacje, w których zapytał Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji o kilka spraw związanych z sytuacją obywateli i obywatelek Ukrainy. Między innymi o to, czy lekarze lub osoby pracujące w urzędach znają ukraiński. 

Jak można przeczytać we wpisie Sterczewskie na Facebooku — „Według niektórych badań w Polsce żyje ponad milion Ukraińców i Ukrainek — wspólnie studiujemy, pracujemy, chodzimy po chodnikach czy jeździmy pociągami, po prostu razem żyjemy. Zgodnie z Konstytucją naszym obowiązkiem jest zapewnienie mieszkającym w Polsce osobom z zagranicy dokładnie takich samych praw jak posiadaczom i posiadaczkom polskiego paszportu, ponieważ „Kto znajduje się pod władzą Rzeczypospolitej Polskiej, korzysta z wolności i praw zapewnionych w Konstytucji”. 

W swojej interpelacji do dwóch ministerstw poseł zapytał między innymi o to:

– czy polscy policjanci, policjantki, lekarza i lekarki przeszli szkolenia z zakresu podstawowej komunikacji w języku ukraińskim, tak żeby w newralgicznych chwilach mogli uratować czyjeś zdrowie lub życie?

– czy oba ministerstwa zalecają, żeby podczas każdego dyżuru telefonu 112 gwarantowana była obecność dyspozytora lub dyspozytorki, którzy znają język ukraiński?

– czy w szpitalach, w których znajdują się Szpitalne Oddziały Ratunkowe, gwarantowana jest obecność osób, które natychmiastowo są w stanie komunikować się w języku ukraińskim?

– czy w placówkach publicznych – takich jak komendy policji lub szpitale – znajdują się komunikaty i znaki informacyjne w języku ukraińskim? W obu tych miejscach mogą przebywać osoby znajdujące się w bardzo trudnej sytuacji życiowej!

– jakie inne kroki podjęły oba ministerstwa, żeby ułatwić Ukraińcom i Ukrainkom korzystanie z polskiego systemu ochrony zdrowia, a także organów podległych bądź nadzorowanych przez MSWiA?

„Musimy zrobić wszystko, żeby osoby, które mieszkają w Polsce, znały wszystkie swoje prawa, a przede wszystkim czuły się bezpiecznie. Podjęcie działań w tym zakresie jest konieczne, ponieważ zaniedbanie każdego dnia może doprowadzić do tragedii” — dodaje poseł we wpisie na Facebooku.

Komentarze pod wpisem posła na Facebooku pokazują jednak, że bardzo wiele osób nie zgadza się z tym, co proponuje poseł.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl