500 plus przestało działać. Zniknie?

500 plus. Z badań GUS wynika jasno, że w 2019 roku urodziło się mniej Polaków niż w 2018. Wzrost dzietności miał być głównym zadaniem programu 500 plus. Politycy PiS przyznają, że czas zacząć myśleć o innych rozwiązaniach.

Celem w dalszym ciągu jest inwestycja w rodzinę, ale musimy także skupić się na polityce demograficznej. Wielokrotnie wskazywaliśmy, że jesteśmy w tzw. pułapce demograficznej, dlatego musimy zbadać, jakie czynniki powinny być uwzględnione w propozycjach dla społeczeństwa, by rodziny częściej decydowały się na dzieci – przyznaje minister pracy i polityki społecznej Marlena Maląg

500 plus

Program 500 plus kosztował od swojego powstania 92 miliardy złotych. Trudno będzie przy obecnym obciążeniu budżetu wprowadzić dodatkowy program promujący dzietność. Czy zatem program 500 plus mogą czekać modyfikacje? Na to pytanie politycy obozu władzy nie odpowiadają ale jasne jest, że zwiększenie dzietności to strategiczne wyzwanie dla Polski. Przy obecnym trendzie nie da się min utrzymać polskiego systemu emerytalnego.

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl