Przy ulicy Zielonej w Poznaniu trwa budowa hotelu. Mieszkańcy osiedla Stare Miasto niepokoją się, że akacja rosnąca przy ulicy Zielonej zostanie wycięta lub zniszczona. Inwestor kontaktował się już z Zarządem Dróg Miejskich.
Mieszkańcy ulicy Zielonej i jej okolic są zaniepokojeni losami drzewa rosnącego na tej ulicy. W jego sąsiedztwie budowany jest hotel. Jak twierdzą mieszkańcy na projekcie dewelopera nie została uwzględniona wiekowa akacja. Drzewo cieszy mieszkańców okolicy i nie chcą aby zostało wycięte lub zniszczone.
– Od lat cieszy nas kilkudziesięcioletnie drzewo, które rośnie na końcu ulicy Zielonej. Jest to ostaniec, kiedyś wzdłuż tej ulicy był cały szpaler dorodnych akacji. W tej chwili w okolicach ulicy Strzeleckiej jest pięć sztuk. Potem jest długa przerwa i na samym końcu ulicy Zielonej jest ten najpiękniejszy egzemplarz. Jest to okrągłe, pełne, duże drzewo, które właśnie w tym okresie kwitnie i rozsiewa przyjemny zapach. Niepokoimy się, ponieważ tuż obok tego drzewa rozpoczęła się inwestycja. Drzewo stoi na terenie miejskim. Szczerze mówiąc obawiamy się o jego dalszy los ponieważ inwestor na wizualizacjach zupełnie je pominął. Obawiamy się, że nie dołoży starań aby to drzewo przetrwało ciężkie warunki budowy. Z korespondencji z Zarządem Dróg Miejskich wynikało, że inwestor nie wystąpił o pozwolenie na wycinkę. Będzie tam duża inwestycja hotelowa. Mamy doświadczenia z ulicy Garbary, gdzie inwestor obciął znaczną część koron rosnących tam platanów. Pytanie jak długo taki obcięte drzewa przeżyją i czy było to robione po jakiejkolwiek ekspertyzie. Boimy się, że nagle okaże się, że drzewo przy Zielonej było spróchniałe, że coś nagle się złamie. Chcemy aby Zarząd Dróg Miejskich objął to drzewo stosowną ochroną ponieważ stoi ono na działce miejskiej, a tak jednostka jest odpowiedzialna za zieleń w pasie drogowym – mówi Lidia Koralewska, Wiceprzewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Miasto.
fot. Zarządu Osiedla Stare Miasto
W sprawie akacji przy ulicy Zielonej otrzymaliśmy informację z Zarządu Dróg Miejskich. ZDM twierdzi, że inwestor będzie zobligowany do tego aby drzewo nie zostało uszkodzone podczas prac budowlanych. Trwają rozmowy z na temat przycięcia korony drzewa, która ma zostać wykonana maksymalnie w 30 procentach.
– Inwestor zwrócił się do ZDM z wnioskiem o wydanie zgody na przycinkę redukującą część korony wspomnianego drzewa, która koliduje z planowaną zabudową i jest nadwieszona nad nieruchomością inwestora. Trwa uzgadnianie warunków przycinki konarów (nie więcej niż 30 procent korony). Zabiegi te będą musiały być wykonane przez profesjonalną firmę arborystyczną, przy udziale inspektora nadzoru terenów zieleni, zgodnie z zapisami ustawy o ochronie przyrody i zarządzenia nr 399/2022/P Prezydenta Miasta Poznania z dnia 17 maja 2022 r. ZDM będzie również wymagać od inwestora, aby w momencie rozpoczęcia prac budowlanych drzewo było wygrodzone połaciowo w taki sposób, aby nie uszkodzić elementów korony i korzeni- mówi Agata Kaniewska rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.
fot. Zarządu Osiedla Stare Miasto