S5 przebiega przez miasta, w których toczyły się walki o odzyskanie niepodległości Polski. Fundacja Poznańczycy wpadła na pomysł, by kierowcy jadący nią, byli o tym informowani. Pomysł przedstawili wojewodzie wielkopolskiemu.
UPAMIĘTNIĄ POWSTAŃCÓW?
Powstanie Wielkopolskie coraz bardziej przenika do świadomości Polaków, jako jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej historii współczesnej. W zeszłym roku po raz pierwszy obchodziliśmy 27 grudnia Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Teraz pojawił się pomysł, by jego bohaterów upamiętnić w jeszcze jeden sposób.
Trasą Powstańców Wielkopolskich miałaby zostać nazwana droga S5. Z takim pomysłem wyszła Fundacja Poznańczycy. Inne ważne drogi w Polsce mają już swoich godnych patronów. A2 nosi nazwę Autostrady Wolności, a S8 w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej nadano nazwę Trasy Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r.
DLACZEGO S5?
Droga łączy miejsca kojarzące się z Powstaniem. Zaczęło się ono w Poznaniu, przeszło między innymi przez Gniezno, Żnin aż do Bydgoszczy. S5 przebiega przez te miasta albo obok nich. Kierowcy mieliby być informowani za pomocą tablic, że przejeżdżają przez miejsca, w których w latach 1918-1919 odbywały się walki o niepodległość Polski.
UCZCZENIE ROCZNICY
Fundacja przedstawiła ten pomysł wojewodzie wielkopolskiemu 16 listopada i teraz czeka na odpowiedź. O wsparcie inicjatywy zwróciła się również do poznańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, a także do Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, droga dostanie nową nazwę 27 grudnia przyszłego roku, w 105. rocznicę wybuchu powstania.