Czy były stadion Warty Poznań będzie miejskim parkiem? Rusza konkurs architektoniczny

Rusza konkurs na koncepcję urbanistyczną zagospodarowania stadionu im. Edmunda Szyca oraz okolicznych terenów. Urbaniści i architekci będą mogli zaproponować, jak wykorzystać potencjał tego miejsca.

Nie będzie komercyjnej zabudowy

Stadion Szyca powstał w latach 20. z okazji Powszechnej Wystawy Krajowej. Później był stadionem Warty Poznań. Swoje mecz na mim rozgrywał też Lech Poznań.  Gdy HCP przestało go dotować Wartę, klub zrzekł się użytkowania wieczystego. Miasto po latach degradacji i niszczenia stadionu, postanowiło odzyskać obiekt. Teraz ogłosi konkurs, w którym uczestnicy zadecydują, co się z nim stanie. Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak podkreśla, że będzie to z pewnością burzliwa dyskusja ze względu na to, że to duży teren zielony w środku miasta. Zaznacza też, że warunki konkursu nie pozwolą na komercyjną zabudowę.

Po licznych dyskusjach uznaliśmy, że decyzję dotyczącą przyszłości tego obiektu, należy dać mieszkańcom Poznania – mówił Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. 

                                fot. M.Anders/ wpoznaniu.pl

 

Nie tylko stadion, ale także okolice

Przygotowania do konkursu architektonicznego trwały blisko dwa lata. Jego obszar obejmie nie tylko sam stadion, ale również okolicę. Oznacza rejon ograniczony ulicami: Królowej Jadwigi, Droga Dębińska, o. M. Żelazka, Dona Wilda, a także tereny należące do POSiR, tereny byłego targowiska Bema oraz Akademii Wychowania Fizycznego. Pula nagród to 190 tysięcy złotych. Każdy uczestnik zakwalifikowany do drugi etapu ma zagwarantowaną nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych. Za to na zwycięzcę czeka 100 tysięcy złotych.

 

fot. M.Anders/ wpoznaniu.pl

 

Wyniki poznamy w 2023 roku

W sądzie konkursowym zasiądą architekci krajobrazu, urbaniści, Miejski Konserwator Zabytków oraz rektor AWF. Zaproszeni zostali także przedstawiciele Rady Miasta Poznania i Rady Osiedla Wilda. Ostateczny termin składania wniosków o dopuszczenie w konkursie mija 9 grudnia 2022 roku. Ogłoszenie wyników nastąpi prawdopodobnie w drugim kwartale 2023 roku.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl