Co zrobić z psem na sylwestra?

Jak zatroszczyć się o swojego psa na Sylwestra? To pytanie nurtuje wielu właścicieli zwierząt, zwłaszcza gdy nadchodzi czas hałaśliwych fajerwerków i huku petard.

Sylwester to czas, który dla wielu ludzi oznacza radość i świętowanie, jednak dla naszych czworonożnych przyjaciół może być to okres stresujący ze względu na huk fajerwerków i petard. Właściciele psów powinni zwrócić szczególną uwagę na swoje zwierzęta i stworzyć im bezpieczne środowisko podczas tego głośnego świętowania. Oto kilka praktycznych porad, jak zatroszczyć się o swojego psa w noc sylwestrową.

Jak przygotować psa do Sylwestra?

– Przede wszystkim, najważniejsze jest, aby nie zostawiać naszych zwierząt samych w trakcie sylwestrowej nocy. Brak obecności właściciela w tym dniu może dodatkowo zwiększyć poziom stresu u naszych pupili, co negatywnie wpłynie na ich psychikę i zachowanie – mowiła Julia Małolepsza ze Schroniska dla zwierząt w Poznaniu.

Kolejnym istotnym aspektem jest stworzenie bezpiecznego miejsca dla zwierzaka. Warto znaleźć w domu obszar, gdzie hałas jest zminimalizowany. Często idealnym miejscem, w szczególności w blokach, okazuje się łazienka. Zwykle nie posiada ona wielu okien, co sprawia, że nie docierają tam intensywnie dźwięki. Przygotowanie dla pupila takiego schronienia z posłaniem, dostępem do wody i jedzenia może znacznie pomóc mu w zminimalizowaniu stresu. Warto przyzwyczaić naszego zwierzaka do nowego lokum kilka dni przed Sylwestrem. Jeśli wcześniej nie było tam zamknięty, nagłe umieszczenie go w takim schronieniu może jedynie zwiększyć jego stres. 

fot. źródło: policja w Poznaniu

-Dając mu czas na stopniowe przyzwyczajenie, stworzymy warunki sprzyjające, które pozwolą mu poczuć się komfortowo i bezpiecznie podczas sylwestrowego zamieszania- dodała Julia Małolepsza. 

Dodatkowo istotne jest, aby zadbać o zróżnicowane formy rozrywki dla psa w trakcie sylwestrowego zamieszania. Zapewnienie mu ulubionych zabawek, takich jak gryzaki, interaktywne zabawki z przysmakami czy ukochany pluszak, pozwoli mu skoncentrować się na innych aktywnościach niż hałas otoczenia.

Pies boi się fajerwerków

Aby złagodzić wpływ huku fajerwerków, zaleca się zamknięcie okien, drzwi i zasłonięcie ich dźwiękochłonnymi materiałami. Dodatkowo włączenie telewizji lub radia na niskim poziomie może stworzyć tło dźwiękowe, które pomoże w złagodzeniu stresu u psa. W przypadku, gdy zwierzak jest szczególnie podatny na stres, warto rozważyć konsultację z weterynarzem. Specjalista może zalecić preparaty uspokajające lub inne środki, które pomogą łagodzić lęk.

Należy również pamiętać o oznaczeniu psa, takim jak chip i obroża z danymi kontaktowymi właściciela. W przypadku ewentualnej ucieczki pomoże to w szybkim odnalezieniu zwierzęcia.

źródło : UMP

Podczas spacerów z psem, warto unikać obszarów, gdzie intensywnie używane są petardy. Huki z bliska mogą przestraszyć psa, co może prowadzić do stresu i niebezpiecznych reakcji. Zdjęcie psa z takiego obszaru minimalizuje ryzyko niepożądanych sytuacji podczas sylwestrowych zabaw.

Należy pamiętać, że zrozumienie, troska i obecność są kluczowe w tym wyjątkowym dla zwierząt czasie.

Czytaj także: Co zrobić z jedzeniem, którego nie damy rady zjeść?

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl