Co zrobić z choinką po świętach? Gdzie wyrzucić drzewko

Po zakończonych świętach, gdy nasza choinka przestaje zachwycać i zaczyna jedynie zanieczyszczać przestrzeń, rozsypując coraz więcej igieł, pojawia się pytanie, jak się jej pozbyć. Warto wiedzieć, że istnieją na to różne sposoby. Wszystko zależy jednak od tego, czy to choinka cięta, czy rosnącą w doniczce.

Gdzie wyrzucić choinkę?

Cięte choinki, bez korzeni, miasto zabierze sprzed domów i bloków zgodnie z harmonogramem wywozu śmieci. Harmonogram ten jest dostępny na stronie „Wszystko o odpadach” oraz w aplikacji Smart City Poznań.

Aby choinka została odebrana, należy wystawić ją przed dom lub blok zgodnie z obowiązującym harmonogramem. Zebrane od mieszkańców choinki zostaną poddane procesowi rozdrobnienia, a następnie przekierowane do lokalnej biokompostowni w Poznaniu. Tam, z innymi odpadami organicznymi pracownicy przetworzą je na kompost. 

Jeśli drzewko jest już rozdrobnione, można je samodzielnie dostarczyć do jednego z Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Stamtąd trafią do biokompostowni.

Aby pozbyć się choinki w doniczce, należy ją odpowiednio przygotować przed umieszczeniem przed domem. Trzeba usunąć doniczkę, korzenie oraz ziemię. Drzewko, podobnie jak to cięte miasto zabierze zgodnie z harmonogramem odbioru śmieci.

Czytaj także: Kary dla posiadaczy kopciuchów. Strażnicy zapowiadają kontrole

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl