Materiał partnera

Co wykrywa tomografia komputerowa kręgosłupa? Jak wygląda badanie?

Problemy z kręgosłupem dotyczą coraz większej ilości osób i to niezależnie od wieku. Często zwiastują one naprawdę poważne dolegliwości. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego jak przebiega tomografia komputerowa kręgosłupa, a także jakie zmiany może wychwycić.

Tomografia komputerowa kręgosłupa – co to za badanie?

Tomografia komputerowa kręgosłupa jest badaniem obrazowym, które pozwala zdiagnozować szereg chorób całego kręgosłupa. Jej wyniki są niezwykle wiarygodne. Na ich podstawie można ocenić struktury kostne, a także tkanki. Do tego celu wykorzystuje się promienie rentgenowskie. W tomografii komputerowej można uzyskać naprawdę wysoką rozdzielczość i do tego obrazy zarówno 2D, jak i 3D. Trzeba wiedzieć, że tomografia komputerowa kręgosłupa jest zdecydowanie bardziej dokładna niż badanie RTG. W opisie badania lekarz zastosuje oznaczenia, które będą odnosić się do konkretnej części kręgosłupa. Litera C oznacza kręgi szyjne od 1 do 7. Natomiast litery TH oznaczają kręgi piersiowe od 1 do 12. Litera L oznacza kręgi lędźwiowe od 1 do 5, natomiast litera S to kręgi krzyżowe od 1 do 5. Litery CO to kręgi guziczne od 1 do 5.

Kiedy należy zdecydować się na tomografię komputerową kręgosłupa? Jakie są wskazania?

Niewątpliwie częsty ból kręgosłupa o różnym nasileniu bądź silny i nagły są wskazaniem do wykonania tomografii komputerowej kręgosłupa. Lekarz zaleci to badanie także wtedy, gdy pojawi się niedowład kończyn czy zaburzenie czucia. Niespecyficzny objaw jakim jest ból głowy może świadczyć o problemach z kręgosłupem szyjnym. Tomografia komputerowa pozwala na diagnozę urazów chorób zwyrodnieniowych, ale też zmian nowotworowych. Jednocześnie, choć badanie powszechnie uznawane jest za bezpieczne, to jednak nie zawsze można je wykonać. Przeciwwskazaniem jest na pewno ciąża. Oczywiście w przypadku zagrożenia życia pacjentki lekarz może zlecić takie badanie, gdy konieczne jest do postawienia diagnozy. Tomografia komputerowa może być wykonana z kontrastem, jednak nie u każdego pacjenta kontrast może być podany. Przeciwwskazaniem jest niewydolność nerek czy nadczynność tarczycy, a także wcześniejsze wystąpienie reakcji alergicznej.

Jak przebiega tomografia komputerowa kręgosłupa?

Najczęściej tomografię komputerową kręgosłupa wykonuje się bez podania kontrastu, chyba że pacjent choruje na nowotwór bądź jest w trakcie remisji. Zaraz po wejściu do gabinetu pacjent musi zdjąć wszystkie metalowe elementy, a więc biżuterię. Następnie musi położyć się na stole, który powoli będzie się przesuwał. Zaraz po zakończeniu badania pacjent może udać się do domu. Sytuacja wygląda inaczej, gdy pacjent ma wykonywane badanie z kontrastem. Wtedy pielęgniarka założy wenflon, do którego zostanie podany środek kontrastowy. Po zakończeniu badania pacjent musi pozostać na poczekalni jeszcze przez przynajmniej 30 minut, aby sprawdzić czy nie doszło do reakcji alergicznej. Zasadniczo przygotowanie się do badania nie jest trudne. Pacjent może zjeść lekkie śniadanie. Jeżeli ma zostać podany kontrast, to na sześć godzin przed tomografią nie można spożywać posiłków. Trzeba też wypić dużą ilość wody niegazowanej. Najczęściej lekarz zaleca wypicie ok. litra wody przed badaniem.

Wiele osób zastanawia się, jaka jest cena za badanie tomografii komputerowej kręgosłupa. Otóż koszt tomografii odcinka szyjnego to ok. 350 zł. Podobne ceny dotyczą tomografii odcinka piersiowego. Za tomografię trzech odcinków kręgosłupa trzeba zapłacić ok. 950 zł. Dla wybranych badań należy również uwzględnić cenę kontrastu.

Czytaj także: Synagoga w Poznaniu zostanie zabytkiem? Jest ważny ruch konserwatora

Materiał Partnera
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl