Co ma lądolód do Poznania? Sprawdź, czy zostawił ślad koło twojego domu. Ale mapa!

Paweł Wolniewicz, pracownik Instytutu Geologii UAM przygotował interaktywną mapę powiatu poznańskiego, która pokazuje, jak zlodowacenia ukształtowały krajobraz powiatu poznańskiego. Jest dostępna w Internecie.

Mapa znajduje się pod adresem: https://zywaplaneta.pl/powiat-poznanski/ .

Wskazuje ponad 170 miejsc, które warto odwiedzić, by zobaczyć pamiątki po lądolodzie skandynawskim. Dzięki niej można przekonać się, jakie formy terenu pozostawiły zlodowacenia, jak były sukcesywnie przekształcane przez Wartę, a także dowiedzieć się, jakie osady polodowcowe znajdują się w dowolnym miejscu powiatu.

Nauka przez zabawę

– Celem mapy jest uświadomienie, w jaki sposób wygląd naszego otoczenia zależy od wydarzeń, które miały miejsce około 20 tysięcy lat temu. Mapa uzmysławia, że krajobraz powiatu, w tym jego jeziora, wzgórza, rzeźba Wielkopolskiego Parku Narodowego i Puszczy Zielonki jest naszym nieodnawialnym zasobem. Zmiany, które zaprowadził człowiek, są nieodwracalne. Taka wiedza jest przydatna, zwłaszcza w czasach, gdy miasto rozrasta się bardzo szybko, zajmując tereny powiatu, gdzie w wielu miejscach ciągle można obserwować niemal nienaruszone efekty pracy lądolodu – informuje Paweł Wolniewicz.

Źródło: zywaplaneta.pl/powiat-poznanski/

Mapa proponuje wiele punktów na mapie powiatu. Będzie więc doskonałym powodem do wędrówek po okolicy. Przyda się więc podczas wakacji. Punkty znajdujące się na mapie są dostępne dla wszystkich i nie wymagają biletów wstępu czy wcześniejszego umawiania wizyty. Niektóre z nich znajdują się w miejscach, znanych ze swojego polodowcowego krajobrazu, na przykład w Wielkopolskim Parku Narodowym. Wśród zaznaczonych na mapie punktów są zarówno nieoczywiste miejsca, jak i te, które odwiedzamy na co dzień, jak parki czy place zabaw.

Czytaj także: Czy to poznańska oszczędność? Tworzą miski i domowe ozdoby z… kawowych fusów

Marta Maj
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl