Chcesz zamieszkać na Strzeszynie bez kredytu? Szansa tylko do końca maja

Zostało już tylko kilka dni. Jedynie do końca miesiąca trwa nabór do drugiego etapu programu mieszkaniowego „POZnań – i zamieszkaj”. Co to takiego?

W ramach etapu, do którego nabór wniosków kończy się wraz z końcem maja wybudowanych zostanie aż 353 lokali. I to nie takich w stanie deweloperskim, ale pod klucz. Nie dość, że na takie mieszkanie nie trzeba brać kredytu, to dodatkowo jeszcze będzie można skorzystać z dopłaty do czynszu. To znacząco obniża miesięczne kosztu utrzymania lokalu.

Program dla poznaniaka… Także przyszłego

„POZnań – i zamieszkaj” to oferta Miasta skierowana do poznańskich rodzin i wszystkich tych, którzy chcieliby żyć w nieco lepszych od dotychczasowych warunkach. A co mają zrobić „niepoznaniacy”? Bez obaw. Oferta skierowana jest także do wszystkich, którzy planują w naszym mieście zamieszkać i to z nim związać swoją przyszłość.

fot. UM Poznania

Jak informuje Miasto „POZnań – i zamieszkaj” to tańsza i bardziej stabilna forma najmu. To alternatywa dla wynajmu komercyjnego. Z takiego oferowanego Mieszkania nikt nikogo nie usunie tylko dlatego, że właścicielowi zmieniły się plany życiowe. W tym przypadku umowa może być podpisana na czas nieokreślony.

– Drugi etap programu jest realizowany w rejonie ulic Zawackiej i Cegłowskiej. Powstaje tam 9 budynków z 353 lokalami wykończonymi w standardzie pod klucz. Bloki będą wyposażone w windy, wózkarnie, podziemną halę garażową oraz naziemne miejsca parkingowe. Dodatkowo na parterze znajdą się lokale usługowe. W ramach infrastruktury zewnętrznej powstaną plac zabaw, ławki oraz zieleń. Prace budowlane trwają, a ich zakończenie planowane jest na IV kwartał 2025 r. – informuje Miasto.

A jak duże są oferowane mieszkania? Wybierać można spośród jedno-, dwu- i trzypokojowych lokali o metrażu od 30 do 67 m. kw.. Część lokali będzie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. 

Warto dodać, że Strzeszyn to nowoczesne stale rozbudowujące się osiedle, położone w sąsiedztwie lasów, jezior i terenów rekreacyjnych. Nie powinno być tu problemu z dostępem do żłobka, przedszkola, szkoły, sklepów i punktów usługowych.

Dla kogo program „POZnań – i zamieszkaj”?

To warto zapamiętać. Nabór w programie trwa tylko do 31 maja 2024 r. Wymagane dokumenty można składać elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP lub w formie papierowej w Biurze Spraw Lokalowych przy ul. Matejki 50 w Poznaniu.

Kto może ubiegać się o lokal?

Osoby, które spełnią kryteria dochodowe. Średni miesięczny dochód w gospodarstwie domowym, w przeliczeniu na osobę, w 2023 roku nie może być niższy niż 2 779,77 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego oraz 1 985,55 zł – wieloosobowego. 

Z kolei górne limity dochodowe na osobę wynoszą: np. dla gospodarstwa jednoosobowego – 6 079,33 zł, dwuosobowego – 4 255,53 zł, trzyosobowego – 3 917,79 zł, czteroosobowego – 3 444,95 zł.

fot. UM Poznania

Osoby startujące w programie nie mogą także mieć tytułu prawnego do mieszkania położonego na terenie Poznania. Ewentualnie muszą złożyć oświadczenie, że do dnia podpisania umowy najmu wyzbędą się lokalu. Warunek ten zobowiązane są spełniać wszystkie osoby zgłoszone we wniosku do wspólnego zamieszkiwania.

– Wnioski podlegają także ocenie zgodnie z ustalonymi kryteriami pierwszeństwa. Uzyskana liczba punktów decyduje o kolejności umieszczenia na liście najemców. Punkty można dostać m.in. za liczbę posiadanych dzieci czy rozliczanie podatku dochodowego w Poznaniu (osoby, które otrzymają 0 punktów, również mogą znaleźć się na liście najemców) – informuje Urząd Miasta w Poznaniu.

Program „POZnań – i zamieszkaj” realizowany przez Miasto Poznań oraz PTBS. W jego ramach na Strzeszynie powstają łącznie 552 mieszkania. Pierwszy etap – z 199 lokalami – zakończy się już jesienią tego roku. 

Więcej informacji o programie można znaleźć także na stronach: https://ptbs.pl/ oraz https://www.poznan.pl/poznanizamieszkaj/

fot. UM Poznania

Czytaj też: Wilda zielenieje? Jest jednak apel. Może dotyczy właśnie Ciebie

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl