Chcą, aby ks. Woźnicki był honorowym obywatelem Poznania

Zwolennicy kontrowersyjnego ks. Woźnickiego chcę, aby został on honorowym obywatelem Poznania. Złożyli w tej sprawie wniosek do urzędu.

Kim jest ksiądz Woźnicki?

Ksiądz Michał Woźnicki to kontrowersyjna postać poznańskiego kościoła katolickiego. W 2015 roku zamieszkał w domu zakonnym salezjanów przy ulicy Wronieckiej.  Zaczął odprawiać msze wyłącznie w tradycyjnym rycie rzymskim: po łacinie, stojąc tyłem do wiernych. Za swoje nieposłuszeństwo został w 2018 wydalony z zakonu, nałożono na niego także zakaz odprawiania mszy i udzielania sakramentów. Nic sobie z tego nie robił i nadal odprawiał nabożeństwa w zajmowanej przez siebie celi, gdzie urządził „nielegalną kaplicę”. Zasłynął też radykalnymi poglądami. Papieża Franciszka nazywał heretykiem, krytykował reformy II Soboru Watykańskiego. Jego kazania wypełniają treści homofobiczne, antysemickie i antyukraińskie.

Po tym jak komornik eksmitował go z zakonnej celi, zamieszkał u swoich zwolenników.  Ci ostatnio złożyli na ręce prezydenta Poznania wniosek, aby ks. Woźnicki został honorowym obywatelem miasta

Co było napisane w petycji?

W petycji zwolennicy zawarli także wniosek o zmianę nazwy ulicy Wronieckiej na Bulli Quo Primum Tempore, ul. Masztalerskiej na ul. Mszy Świętej Wszechczasów w tradycyjnym Rycie Rzymskim oraz przemianowanie skweru imienia Romana Wilhelmiego na skwer ks. Woźnickiego. Chcieli także, aby urzędnicy zakazali w Poznaniu występów Maryli Rodowicz i Beaty Kozidrak.

Po zaopiniowaniu przez prezydenta Poznania sprawą zajęła się Komisja Skarg Wniosków i Petycji Rady Miasta Poznania. Radni negatywnie zaopiniowali ten wniosek. 4 radnych było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu nikt też nie zagłosował za.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl