Sztuczna inteligencja na stałe zadomowiła się już w naszej codzienności. Jednak wciąż wymaga dalszych badań, które właśnie nabierają rozpędu w stolicy Wielkopolski.
Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza powstało właśnie Centrum Sztucznej Inteligencji (AI). Głównym celem działania CSI jest prowadzenie zintegrowanych różnorodnych badań, których wyniki będzie można wykorzystać w gospodarce. W planach jest również tworzenie innowacyjnych przedsiębiorstw wykorzystujących powszechnie sztuczną inteligencję. Stworzenie nowej przestrzeni dla zdolnych naukowców jest przełomem, który może przynieść korzyści dla społeczeństwa. Nowych technologii wypatruje się wciąż w wielu dziedzinach, między innymi w medycynie czy edukacji.
Sztuczna Inteligencja to też zagrożenia?
Podczas gdy wdrażanie nowych technologii zatacza coraz szersze kręgi pojawia się pytanie, o zagrożenia jakie niesie za sobą, korzystanie ze sztucznej inteligencji. Według badania firmy IBM w 2018 roku, 47 procent naszych rodaków odnosiło się nieufnie do rozwiązań AI. Ciągle pojawia się wiele pytań. Kto będzie odpowiadał za wypadki spowodowane na przykład przez autonomiczne samochody, które prędzej czy później zaczną się wydarzać? Czy nie uzależnimy się od wsparcia samouczących się programów?
Warto pamiętać, że AI odpowiada w dużej mierze za powstawanie zjawiska baniek informacyjnych, co generuje w społeczeństwie obraz świata daleki od rzeczywistości. Sztuczna inteligencja potrafiąca w nierozróżnialny sposób naśladować czyjś indywidualny styl może tworzyć realistyczne materiały wideo oraz audio. Kradzieże tożsamości, masowe dezinformacje i cyberprzestępstwa stają się realnym zagrożeniem.
Temat niebezpieczeństw i szans związanych ze sztuczną inteligencją przedstawi dr inż. Arkadiusz Majewski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prelekcja będzie miała miejsce 17 stycznia na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM.