Centrum Muzyki za 380 mln zł w Poznaniu. Targi ruszają z projektem

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich stanie Centrum Muzyki, nowy obiekt dla Filharmonii Poznańskiej, który wykorzystywać ma najnowocześniejsze na świecie zdobycze akustyki. Targi poinformowały właśnie, że to już nie odległy plan, ale rozpoczynają jego realizację.

Rusza projekt Centrum Muzyki

W programie regionalnym dla Wielkopolski (czyli wydatkowaniu funduszy unijnych) Urząd Marszałkowski zapisał pieniądze na projekt Centrum Muzyki za 380 mln zł. W związku z tym Międzynarodowe Targi Poznańskie, jako partner projektu powołały zespół roboczy do prac nad Centrum Muzyki.

hotel dla psów w Poznaniu

Prezydent Jaśkowiak powołał natomiast społeczną rade do spraw budowy centrum w której skład wchodzą wybitne postacie poznańskiego świata muzyki, ta społeczna rada i zespół z MTP objedzie w ciągu najbliższych miesięcy 8 lokalizacji z podobnymi obiektami, by zdobyć wiedze jak napisać program użytkowy obiektu, w połowie roku zostanie ogłoszony międzynarodowy konkurs na projekt filharmonii, połączony z wyborem pracowni, która będzie odpowiadała za akustykę obiektu, która ma być najważniejszą częścią inwestycji.

mówi Tomasz Kobierski, prezes zarządu MTP

Plan powstawania Filharmonii, to rok przygotowań, 2 lata projektowania i 3 lata budowy, czyli obiekt powstanie w ciągu 6 lat. Kalendarz jest jednak napięty, bo fundusze muszą być rozliczone do końca 2029 roku.

Wojenny rok Targów

Poznańskie Targi podsumowały także swój miniony rok, w którym hale zazwyczaj wystawowe, zapełnił szpital tymczasowy, a potem punkt pomocowy dla uchodźców z Ukrainy.

W lutym minionego roku Targi zaczęły wracać z imprezami handlowymi, czyli BUDMĄ, targami Meble Polskie, które odwiedziło ponad 11 tysięcy osób z 71 krajów, a rekordowa liczba osób (48 tysięcy), pojawiła się na Poznań Game Arena.

Wyzwania dla MTP

W obecnym roku MTP planują ruszyć z przebudową Areny, niebawem jej otoczenie mają wygrodzić płoty i ruszyć mają prace. W tym roku też Targi zaczną wprowadzać zielony bilet, to początek drogi do zeroemisyjności, czyli stanu w którym ślad węglowy produkowany przez wystawców i gości Targi będą kompensować m.in. nasadzeniami w Poznaniu i okolicy miasta.

Przez Targi przechodzić ma także „zielona rzeka” czyli nowy zielony teren, który przetnie MTP ze wschodu na zachód, pojawi się na nim także ścieżka rowerowa, która pozwoli na przejazd przez targi a nie okrążanie ich.

Głównym wyzwaniem będzie natomiast inflacja, którą odczuwają wystawcy, co może przekładać się na ich aktywność targową.

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl