CBA w urzędzie miasta w Poznaniu. Teren po byłym dworcu PKS sprzedany nielegalnie?

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zabezpieczyli dziś w urzędzie miasta dokumenty związane, że sprzedażą gruntów bo byłym dworcu PKS w Poznaniu. Śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy sprzedaży prowadzi prokuratura okręgowa w Zielonej Górze. 

Jak informuje Hanna Surma rzeczniczka prasowa prezydenta Poznania – przedstawiciele Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Poznaniu zgłosili się dziś w godzinach przedpołudniowych do Urzędu Miasta Poznania, przedstawiając postanowienie prokuratora Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze, zawierające żądanie wydania rzeczy mogących stanowić dowód w sprawie domniemania działania na szkodę PKS S.A. przez członków zarządu i rady nadzorczej tej spółki w związku ze sprzedażą nieruchomości, na terenie której znajdował się dworzec autobusowy.

Według ustaleń poznańskich agentów CBA, nieprawidłowości w sprzedaży nieruchomości prowadzonej w latach 2015-2017 polegały m.in. na odstąpieniu przez PKS w Poznaniu S.A. od przeprowadzenia otwartej procedury przetargowej dotyczącej zbycia działki oraz na zaakceptowaniu przy tym ceny nieruchomości na poziomie 63,5 mln zł podczas gdy w aktualnych operatach szacunkowych  sporządzonych przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego, łączna wartość nieruchomości określona została na poziomie 72,8 mln zł.

Przypomnijmy teren po byłym dworcu PKS, został sprzedany za trzecim razem, ponieważ do pierwszych dwóch przetargów nikt się nie zgłosił. W końcu teren sprzedano firmie Skanska za 63 miliony złotych. Obecnie firma realizuje tam inwestycje o nazwie Nowy Rynek. Na terenie 3,8 ha powstanie 5 budynków, mieszkalnych i biurowych które docelowo stworzą nowy miejski rynek.

 

kontakt

 

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl