Caritas dąży do neutralności klimatycznej. Pomóc ma w tym sztuczna inteligencja

Caritas archidiecezji poznańskiej chce ograniczyć zużycie prądu i emisję dwutlenku węgla w prowadzonych przez siebie placówkach charytatywnych. W tym celu wykorzysta sztuczną inteligencję (AI). To pierwszy krok organizacji na drodze do neutralności klimatycznej.

Caritas archidiecezji poznańskiej zarządza kilkudziesięcioma budynkami na terenie całego kraju. – Codziennie pomagamy tysiącom ludzi w potrzebie. Dbamy, by mieli co jeść, gdzie spać i wiedli wartościowe życie – mówi Jan Montowski, zastępca dyrektora.

System usprawni funkcjonowanie

Każdego dnia Caritas zapewnia tysiąc ciepłych posiłków w jadalniach zgromadzeń zakonnych, zaś w ciągu roku dystrybuowanych jest nawet 300 ton żywności rocznie. – Staramy się efektywnie wydawać na ten cel każdą złotówkę przekazaną nam przez darczyńców. Dążymy do minimalizacji kosztów operacyjnych, dlatego podjęliśmy decyzję o dokładnym monitorowaniu zużycia energii elektrycznej w naszych ośrodkach – wyjaśnia Montowski.

Na licznikach energii elektrycznej w każdym z budynków zainstalowano mierniki, które przez internet przesyłają dane o zużyciu prądu. Tak zebrane informacje są przetwarzane przez system Cleanstock, który nie tylko w czasie rzeczywistym podaje odczyty liczników, ale też wylicza cenę zakupu energii elektrycznej. – Dotychczas o tym, ile mamy za nią zapłacić, dowiadywaliśmy się z faktur wystawianych w okresach rozliczeniowych. To utrudniało nam planowanie działalności. System bardzo usprawni więc naszą pracę, bo na bieżąco będziemy mogli monitorować jeden z najważniejszych kosztów naszej działalności – przyznaje Montowski.

Caritas zależy też na zmniejszeniu zużycia prądu. W tym pomóc ma sztuczna inteligencja. – Ciągle porównuje ona dane ze wszystkich mierników i poszukuje w nich zależności, których nikt z nas by się nie domyślił. Na tej podstawie nasz system buduje proste, czytelne rekomendacje, jak zmniejszyć pobór energii elektrycznej – wyjaśnia Izabela Klusek, współtwórczyni Cleanstock. – System automatycznie przelicza też rachunki dla różnych taryf, poznańska Caritas będzie więc mogła świadomie wybrać najlepszy plan rozliczeń ze sprzedawcą energii – dodaje.

Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla

Nowością jest również oznaczenie śladu węglowego działalności. – To dla nas niemniej ważne – przyznaje Jan Montowski. – Pozytywne oddziaływanie na życie społeczne oznacza też troskę o środowisko naturalne. Dlatego dążymy do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla – dodaje.

Caritas zamierza więc instalować przy swoich budynkach instalacje fotowoltaiczne. Pierwsze pojawią się w Zaniemyślu przy ośrodku szkoleniowo-kolonijnym Bojanowe Gniazdo. Kolejne są w fazie projektowo-wykonawczej np. na centrum żywnościowo-magazynowego w Wierzenicy.

– Rezygnując z energii pobieranej z sieci na rzecz tej ze źródeł odnawialnych, poznańska Caritas realnie zmniejsza emisję dwutlenku węgla. Nasz system dokładnie oblicza, o ile. Ten ekwiwalent zaoszczędzonego dwutlenku węgla można potem wykorzystać do bilansowania emisji, która powstaje, gdy ośrodki korzystają z prądu produkowanego z węgla czy gazu – wyjaśnia Izabela Klusek z Cleanstock. – To pierwszy krok poznańskiej Caritas w drodze do neutralności klimatycznej – ocenia.

Zobacz też: Zmiany w archidiecezji poznańskiej. Te parafie będą miały nowych proboszczów

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl