Była biblioteka, będą mieszkania. Zobacz zdjęcia

Przez kilkadziesiąt lat przy ul. Święty Marcin mieściły się najważniejsze oddziały Biblioteki Raczyńskich. W 2013 r. budynek sprzedano, ponieważ do użytku oddano nowy gmach przy Alejach Marcinkowskiego. Teraz będą tu mieszkania.

Neoklasycystyczna kamienica przy ul. Św. Marcin 65 to dawna filia Biblioteki Raczyńskich.
Budynek powstał w 1878 roku i był siedzibą pierwszej w Poznaniu Miejskiej Szkoły Elementarnej dla Chłopców. W 1919 r. nazywana szkołą „Święto Marcińską”. Po drugiej wojnie światowej działała w nim Biblioteka Raczyńskich i czytelnia. Przechowywano tam ocalałe resztki księgozbioru.

Miasto sprzedało budynek w 2013 roku za 12,3 mln zł. Do użytku wówczas oddano najnowszy gmach przy pl. Wolności. Tam też trafiły zbiory. Dopiero w 2018 roku budynek odkupił poznański deweloper – spółka Wechta. Wstępne informacje mówiły, że pojawi się tam galeria sztuki, restauracja i klub.

Ostatecznie jednak tam, gdzie niegdyś była biblioteka, teraz będą mieszkania o powierzchni od 25,5 do 66,68 m. kw. Inwestor przeprowadza remont elewacji i wnętrza obiektu. Plan mieszkań można zobaczyć na oficjalnej stronie.

Czytaj też: Rozpoczyna się „Next Fest”. Co musi mieć w sobie przyszła gwiazda polskiej sceny muzycznej?

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl