Bilet na rok szkolny dla uczniów podstawówek kosztuje 60 zł. Sprawdź, jak go kupić

W taryfie ZTM Poznań jest dostępna specjalna oferta dla szkół podstawowych. To bilet w cenie 60 zł na całą sieć ważny od 1 października do 30 września następnego roku. Przypominamy, że wszystkie bilety okresowe zapisywane są na imiennej karcie PEKA lub w Aplikacji PEKA. ZTM apeluje do rodziców i opiekunów pierwszoklasistów o składanie wniosków w celu założenia dziecku konta PEKA. Pozwoli to uruchomić Aplikację PEKA lub uzyskania karty PEKA.

Bilet dla uczniów w Poznaniu

Z rocznego biletu specjalnego w cenie 60 zł za cały rok (tylko 5 zł na miesiąc) mogą korzystać uczniowie szkół podstawowych. Siedziba szkół musi znajdować się na terenie Poznania lub jednej z 19. gmin objętych porozumieniami międzygminnymi. Bilet obowiązuje od 1 października do 30 września kolejnego roku na strefę A+B+C+D, czyli na wszystkie linie ZTM.

Do grona 19 gmin objętych porozumieniem transportowym zaliczają się: Czerwonak, Dopiewo, Duszniki, Kaźmierz, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Tarnowo Podgórne i Zaniemyśl.

Ważne! Bilety specjalne dla uczniów szkół podstawowych zakupione na rok szkolny 2022/2023 są ważne do 30 września 2023 roku. To oznacza, że uczniowie posiadający taki bilet, nie muszą się spieszyć kupnem nowego – na rok szkolny 2023/24. Wystarczy, że nabędą bilet za 60 zł przed 1 października. Bilet ten będzie dostępny w sprzedaży od 2 września.

Aplikacja PEKA lub karta PEKA

Aplikacja PEKA

Wygodną opcją do korzystania wyłącznie z biletów okresowych w tym biletów dla uczniów w Poznaniu jest Aplikacja PEKA. Umożliwia ona zakup i okazanie biletu okresowego na wyświetlaczu smartfona. Nie ma konieczności posiadania karty PEKA, którą można zamówić w dowolnym momencie.

Aplikację można pobrać zarówno na urządzenia z systemem Android oraz iOS ze sklepów Google Play i App Store.

Ważne! Każda Aplikacja PEKA jest przypisana do osobnego, indywidualnego konta w systemie PEKA. Dlatego chcąc pobrać aplikację np. dla dwójki dzieci, należy założyć dzieciom odrębne konta. Należy wtedy podać dla nich różne adresy e-mail, na które będą wysyłane np. potwierdzenie dokonania zakupu biletu.

Po założeniu konta/kont w systemie PEKA rodzic może je połączyć ze swoim kontem PEKA. Może wtedy swobodnie kupować bilety dzieciom.

Więcej o Aplikacji PEKA: https://www.ztm.poznan.pl/pl/peka-info/aplikacja-peka/

Karta PEKA

Nośnikiem biletu dla uczniów SP może być także karta PEKA (ew. karta PEKA Junior). Różnica jest taka, że korzystając z karty – oprócz zapisania na niej swojego biletu można także korzystać z taryfy przystankowej czyli tPortmonetki. Płaci się wyłącznie za liczbę przejechanych przystanków niezależnie od czasu podróży. W tym celu po każdym wejściu do pojazdu i przed jego opuszczeniem należy przyłożyć kartę do czytnika PEKA. W każdym momencie można oczywiście dodatkowo pobrać Aplikację PEKA.

Konto PEKA – jak założyć

ZTM apeluje do rodziców, którzy chcą skorzystać z biletu dla uczniów w Poznaniu, żeby nie zwlekać z założeniem konta PEKA. Najlepiej złożyć wniosek już dziś. Rodzice lub opiekunowie uczniów mogą założyć dzieciom Aplikację PEKA, wnioskować o imienną kartę PEKA albo kartę PEKA Junior. Karta PEKA Junior jest przeznaczona dla dzieci i młodzieży od dnia, w którym kończą 7. rok życia do ukończenia 13 lat. Karta PEKA Junior jest także kartą imienną – przypisaną do właściciela. Dziecko posiadające kartę PEKA Junior może z tej karty korzystać bez ograniczeń wiekowych.

Ważne! Każda karta PEKA lub PEKA Junior jest przypisana do osobnego, indywidualnego  konta w systemie PEKA. Dlatego składając kilka wniosków przez Internet (np. dla dwójki dzieci), należy podać dwa odrębne adresy e-mail, dla każdego dziecka osobne, na które właściciel konta będzie otrzymywał np. potwierdzenie dokonania zakupu biletu lub doładowania tPortmonetki przez Internet.

Po założeniu konta/kont w systemie PEKA rodzic może je połączyć ze swoim kontem PEKA (jeśli je oczywiście posiada), dzięki czemu może nimi swobodnie zarządzać np. kupić dziecku bilet.

Kartę PEKA lub PEKA Junior może odebrać wnioskodawca bądź osoba przez niego wskazana na podstawie pisemnego upoważnienia. Wyrobienie pierwszej imiennej karty PEKA jest bezpłatne.

Wniosek na kartę PEKA: elektroniczny lub standardowy

Są dwie możliwości złożenia wniosku o wydanie imiennej karty PEKA lub PEKA Junior, by korzystać z biletu dla uczniów w Poznaniu:

– przez Internet: wystarczy wejść na stronę www.peka.poznan.pl i zarejestrować się w systemie. Następnie trzeba wypełnić formularz, dołączyć zdjęcie w formacie JPG lub PNG i wysłać. Na adres e-mail podany przy rejestracji przesłana zostanie informacja o przyjęciu wniosku, a kiedy karta będzie gotowa wnioskujący otrzyma wiadomość o możliwości odebrania jej we wskazanym w formularzu POK ZTM.

– w jednym z Punktów Obsługi Klienta (POK) ZTM: wystarczy wypełnić wniosek w formie papierowej, dołączyć zdjęcie ucznia. W wyznaczonym terminie karta będzie gotowa do odbioru w POK ZTM wskazanym we wniosku.

Masz kartę PEKA? Idź po bilet dla uczniów w Poznaniu z ważną legitymacją szkolną na rok 2023/2024

Posiadając już imienną kartę PEKA, kartę PEKA Junior lub Aplikację PEKA można w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM Poznań zapisać na koncie klienta w systemie PEKA uprawnienie do zakupu biletu. W tym celu – w przypadku pierwszoklasisty – trzeba okazać ważną na rok szkolny 2023/24 legitymację szkolną. Następnie można kupić preferencyjny bilet.

Jeśli uczeń korzystał z biletu dla uczniów w Poznaniu w roku szkolnym 2022/2023, kolejny bilet – obowiązujący od 1 października 2023r. do 30 września 2024r. – może kupić przez Internet poprzez portal www.peka.poznan.pl lub w Punktach Sprzedaży Biletów.

Formalności związane z wyrobieniem karty i zakupem biletu szkolnego można zrealizować we wszystkich Punktach Obsługi Klienta ZTM

Czytaj także: Co w weekend w Poznaniu? Koncerty, spektakle i nie tylko

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl