Będzie nowy punkt do wydawania numerów PESEL

 Ponad 6 tysięcy uchodźców z Ukrainy otrzymało już numery PESEL w Poznaniu. Żeby przyspieszyć wydawanie dokumentów miasto uruchamia drugi punkt w galerii handlowej.

Od 16 marca, numer PESEL otrzymało go już ponad 6,3 tysiące Ukrainek i Ukraińców. Ponad 15,6 tys. osób umówiło się na wizytę, 10,8 tys. oczekuje na obsługę. Każdego dnia roboczego rano w systemie rezerwacji uruchamiane są kolejne wolne terminy. Obecnie numery PESEL wydaje ok. 60 urzędników, pracujących na dwie zmiany przy ul. Libelta 16/20, również w soboty (26 marca oraz 2 kwietnia). W czwartek, 31 marca, urząd przeprowadzi testy działania państwowych systemów oraz przygotowanych rozwiązań w nowym punkcie obsługi w Centrum Handlowym Malta przy ul. Maltańskiej 1.

W miejscach czasowych dla uchodźców, które zostały przygotowane przez wojewodę, przebywa teraz ok. 1730 osób. Wolnych miejsc jest na terenie miasta 2621. Do 28 marca wydano 27 329 zaświadczeń pozwalających osobom z Ukrainy na jazdę komunikacją miejską za darmo. Ponadto wydano 1750 toreb z żywnością i środkami higienicznymi.

Z ciekawostek pragnę wspomnień, że ok. 4000 podmiotów i jednostek, wypełniło ankiety chęci pomocy Ukraińcom. Wczoraj minister rządu Hesji była pod wielkim wrażeniem naszych wolontariuszy – mówi zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski.  

Do przedszkoli trafiło 708 dzieci, wolnych miejsc jest 681. Nowi uczniowie z Ukrainy w szkołach podstawowych to 2767 osób (wolnych miejsc jest nadal 5721), a szkoły ponadpodstawowe przyjęły 335 uczniów (wolnych miejsc – 1799).

Od czwartku można starać się o wypłatę świadczeń dla osób zapewniających  zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy. Dokumenty można złożyć w formie papierowej – osobiście w siedzibie Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL) oraz punktach obsługi klienta – lub elektronicznie, poprzez platformę ePUAP. Do 29 marca wpłynęły już 122 wnioski, w tym 20 poprzez platformę ePUAP, 99 do punktów ZKZL (pozostałe 3 złożono w innych miejscach).

– Obsługa wniosków przebiega sprawnie, ale znaczna ich część jest nieprawidłowo wypełniona – mówi Katarzyna Kaszubowska, zastępczyni dyrektora Biura Spraw Lokalowych. – Dlatego apelujemy do wszystkich, którzy mają wątpliwości, jak wypełnić wniosek, aby przyszli do punktu obsługi klienta.  Problematyczne okazują się zwłaszcza załączniki – trzeba w nich zaznaczyć tylko i wyłącznie te dni, w których było już świadczone wsparcie. Pieniądze będą wypłacane z dołu – po zapewnieniu zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom. Nie ma możliwości wypłaty ich z góry, zaliczkowo.
Imię i nazwisko obywatela Ukrainy podane w załączniku do wniosku musi być wpisane literami alfabetu łacińskiego (transkrypcja). Aby usprawnić weryfikację wniosku, urzędnicy proszą, aby podawać numeru PESEL nadanego uchodźcy.
W sobotę, 26 marca, weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Oznacza to, że po numer PESEL mogą zgłaszać się również osoby, które opuściły Ukrainę po 24 lutego, ale do Polski wjechały przez inny kraj.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl