Będzie nowa pływalnia w Poznaniu

Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiły przetarg na budowę nowoczesnej pływalni, która ma powstać przy ul. Taborowej. Budynek stanie na miejscu nie działającej już, wybudowanej w latach 70. XX wieku hali basenowej.

Nowoczesna pływalnia powstanie przy ulicy Taborowej. W latach 70. XX wieku wybudowano tam kryty basen, który lata świetności ma dawno za sobą i od dłuższego czasu już nie działał. Jej miejsce zajmie teraz nowoczesny budynek, na którego przetarg ogłosiła spółka PIM.

Nowa pływalnia na miejscu starej hali basenowej

– Osoby z południowo-zachodniej części Poznania znów będą miały blisko na basen. Wiem, jak ważny jest to projekt nie tylko dla mieszkańców Grunwaldu, ale także Jeżyc czy Łazarza. Budowa tej pływalni pokazuje, że sport łączy, niezależnie od opcji politycznej. Tuż przed zeszłorocznymi wyborami otrzymaliśmy bowiem na ten cel rządowe dofinansowanie. Wielokrotnie mówiłem, że ta pływalnia powstanie. Była mowa o 2027 roku, ale wszystko wskazuje, że realna jest dużo wcześniejsza data – powiedział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak

Stan techniczny starej hali pozostawia wiele do życzenia. Ze względu na znaczne zniszczenia konstrukcji stropów nad piwnicą, więźby dachowej i zawilgocenie ścian basen został zakwalifikowany do rozbiórki.

– Wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca dokona rozbiórki starych obiektów i w ich miejscu wybuduje nowoczesną pływalnię, dostosowaną również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także podziemny zbiornik retencyjny, który częściowo będzie zatrzymywał wody opadowe w obrębie działki – zapowiedział Marcin Gołek, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Nowoczesność i spełnienie norm europejskich

W nowym, spełniającym europejskie standardy budynku będą odbywać się lokalne imprezy pływackie. Z dużego basenu jednocześnie będzie mogło korzystać 96 osób. Oprócz tego powstanie basen rekreacyjny służący np. do nauki pływania. Poznaniacy będą mieli do dyspozycji również basen z hydromasażem. Nie zabraknie natrysków i sanitariatów, sali rehabilitacji i fitness, zespołu saun oraz pomieszczeń odnowy biologicznej. W budynku ma również pojawić się miejsce na kawiarnię.

Realizację została dofinansowana z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Dla odwiedzjących przygotowano 26 miejsc parkingowych, w tym dwa przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami. Wybudowane zostaną także jezdnie i chodniki. Zadbana zostanie cześć zielona, w tej kwestii zaplanowano posadzenie grabów, kosodrzewiny i rozplenicay japońskiej.

czytaj także – Na Łacinie powstanie nowy park. Wykonano kolejny krok

źródło – Przetarg na budowę nowoczesnej pływalni przy ul. Taborowej | Poznańskie Inwestycje Miejskie (pim.poznan.pl)

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl