Będą dodatkowe pieniądze dla pracowników Volkswagena. Znamy szczegóły

Zarząd spółki Volkswagen Poznań oraz związkowcy z NSZZ Solidarność dogadały się w sprawie podwyżek płac dla pracowników zakładu. Od 1 lipca br. ich pensje wzrosną o 8,2%, a od stycznia 2024 r. o kolejne 4,5% od podwyższonej już podstawy wynagrodzenia. Ponadto zagwarantowano utrzymanie zatrudnienia dla 8500 osób do końca 2024r.

Rozmowy pomiędzy zarządem Volkswagen Poznań a OM NSZZ Solidarność zakończyły się 26 kwietnia br. Na ich podstawie, od 1 lipca br. tabela wynagrodzeń pracowników Volkswagen Poznań wzrośnie o 8,2%, a od 1 stycznia 2024 r. o kolejne 4,5% od podwyższonej już podstawy wynagrodzenia – łącznie daje to 13,1%.

Dodatkowo pracownicy otrzymają bonusy w łącznej wysokości 10 000 złotych – 6000 złotych brutto w czerwcu br. oraz 4000 złotych brutto w lutym następnego roku. W porozumieniem utrzymano także pozostałe składniki wynagrodzeń. Z majową pensją w tym roku pracownicy odbiorą także bonus wakacyjny w wysokości 100% wynagrodzenia zasadniczego, a w grudniu bonus świąteczny do 70% wynagrodzenia zasadniczego.

Poprzednie porozumienie płacowe zawarliśmy ze stroną związkową pod koniec 2021 roku. Porozumienie to miało obowiązywać do końca 2023 roku, ale ze względu na obecną sytuację gospodarczą, postanowiliśmy, że ponownie do stołu negocjacyjnego zasiądziemy już teraz. Chcemy w ten sposób podkreślić, że w tej ciągle zmieniającej się rzeczywistości, najważniejszym dla nas celem pozostaje utrzymanie atrakcyjności Volkswagen Poznań jako pracodawcy, motywacja naszych pracowników oraz zabezpieczenie ciągłości produkcji i zachowanie konkurencyjności przedsiębiorstwa-– mówi Jolanta Musielak, członek zarządu Volkswagen Poznań ds. personalnych i organizacji.

Podtrzymano także premie miesięczne, premie roczne, dodatki nocne, zwaloryzowane dodatki zmianowe i stanowiskowe oraz pakiet świadczeń niefinansowych, np. stały dostęp do opieki medycznej i specjalistów w przychodniach zakładowych, czy pakiet medyczny. Wyższe płace mają także wpływ na wyższą kwotowo składkę na PPE, która wynosi 3,5% miesięcznego wynagrodzenia całkowitego.

Podczas negocjacji uzgodniono również gwarancje zatrudnienia dla 8500 pracowników stałych do końca roku 2024. Zawarto również zapis o elastyczności czasu pracy.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl