Aż, czy tylko 75% bonifikaty?

W Poznaniu zniżka w opłacie za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu należącego do samorządu, w prawo własności będzie wynosić 75 procent, jeśli płacone będzie w ratach. Ci poznaniacy, którzy zdecydują się wnieść tę opłatę jednorazowo, zapłacą tylko 5 procent wartości lokalu.

Radni musieli podjąć decyzję, ponieważ w lipcu ubiegłego roku Sejm uchwalił ustawę o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów. Nowe prawo weszło w życie w styczniu 2019. To oznacza, że od kilku tygodni właściciele domów jednorodzinnych są również właścicielami gruntów, na których stoją ich budynki. Z nowego prawa skorzystali też właściciele mieszkań i lokali użytkowych w blokach.

Jak wysoka będzie zniżka? To zależy od tego, na czyim gruncie stoi budynek. Nowa ustawa mówi, że jeśli lokale stoją na gruntach Skarbu Państwa, to ich właściciele mogą liczyć nawet na 60 procent zniżki — pod warunkiem, że jednorazową opłatę wniosą jeszcze w tym roku. Bonifikata będzie dostępna także w kolejnych latach, ale już w niższej kwocie (w 2020 r. wyniesie 50%, w 2021 r. – 40%, w 2022 r. – 30%, w 2023 r. – 20% i w 2024 r. – 10%).

Co, jeśli mieszkania i domy stoją na terenach należących do samorządu — czyli miasta Poznań? W takiej sytuacji o wysokości zniżki decyduje rada miasta. W Poznaniu będzie wynosić 75% – tak zagłosowali poznańscy radni — i będzie obowiązywać do 2025 roku. Za taką decyzją było 31 radnych, nikt nie zagłosował przeciwko. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Zniżka uchwalona przez radnych oznacza, że każdy poznaniak, którego lokal stoi na gruncie miasta i który zdecyduje się wnieść opłatę jednorazowo — zapłaci tylko ok. 5 procent wartości lokalu. To dokładnie tyle, ile płacili mieszkańcy miasta, którzy już wcześniej, czyli przed sejmową ustawą, zdecydowali się na rozpoczęcie procedury przekształcenia własności lokalu.

DÓŁ ART

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl