Arcybiskup udzielił dyspensy. W najbliższy piątek można jeść mięso

W piątek 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości, a Poznaniu także dzień Świętego Marcina. Z tej okazji arcybiskup Stanisław Gądecki udzielił dyspensy na jedzenie mięsa.

11 listopada bez gęsiny?

W tym roku Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada przypada na piątek. Dla poznaniaków ta data jest podwójnie ważna, bo swój dzień obchodzi także św. Marcin, na którego ulicy co roku świętują mieszkańcy (w tym roku wyjątkowo na placu Kolegiackim). Oprócz słynnych rogali Świętomarcińskich, 11 listopada je się także gęsinę. Dla katolików degustacja potraw nie byłaby więc możliwa, bowiem piątek jest dniem bez mięsa.

Arcybiskup Stanisław Gądecki zainterweniował

W tej sytuacji z pomocą przyszedł arcybiskup Stanisław Gądecki, udzielając dyspensy. Na stronie internetowej archidiecezji pojawiła się informacja: Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek 11 listopada 2022 r. dla wiernych Archidiecezji Poznańskiej i wiernych przebywających na terenie archidiecezji.

Dlaczego gęsina?

11 listopada swój dzień obchodzi św. Marcin, którego imieniny świętuje co roku cały Poznań. Często pojawia się on w ikonografii w otoczeniu gęsi. Legenda głosi, że gdy w IV wieku próbował się schować w gęsiarni z nadzieją, że uniknie objęcia urzędu biskupa, ptaki głośnym gęganiem wydały miejsce jego kryjówki. Do wybuchu I wojny światowej gęsina stała się tradycyjnym elementem polskiej kuchni i nieodłącznie kojarzy się ze Świętem Niepodległości.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl