Aplikacja PEKA oraz nowoczesne biletomaty w autobusach i tramwajach. Ułatwienia dla pasażerów

PEKA stanie się dużo wygodniejsza i przeniesie się do naszych smartfonów. Skorzystają na tym między innymi studenci czy pasażerowie kupujący bilet przystankowy. Łatwiej będzie też tym, którzy nie mają karty PEKA. Bilety będzie można zakupić w biletomatach zainstalowanych w każdym autobusie i tramwaju.

W KOŃCU BILETOMATY

Ogromna zmiana czeka użytkowników komunikacji miejskiej w Poznaniu. W autobusach i tramwajach w końcu pojawi się możliwość zakupu biletu za pomocą karty płatniczej lub telefonu. Do wyboru będą bilety jednorazowe na 15, 45 i 90 minut oraz całodobowe.

Od dłuższego czasu w pojazdach komunikacji miejskiej można było zauważyć wyznaczone pod biletomaty miejsce oraz napis: “tu będzie terminal do zakupu biletów jednorazowych kartą płatniczą”. Obietnica spełni się w drugiej połowie listopada. Oryginalnie biletomaty miały pojawić się już we wrześniu, ale jak tłumaczy ZTM, datę przesunięto ze względu na “ogólnoświatowy kryzys dostaw mikroprocesorów”.

APLIKACJA NA SMARTFONY

Rewolucji doczekają się także użytkownicy kart PEKA. Programiści zakończyli już pracę nad aplikacją, którą zaraz po testach będziemy mogli pobrać na telefony ze sklepu Google Play i App Store. Dzięki niej użytkownicy uzyskają łatwy dostęp do swojego konta oraz możliwość zakupu biletu w telefonie. Aplikacja pokaże nam również przysługujące ulgi. Karta PEKA wciąż będzie jednak potrzebna do korzystania z biletu przystankowego.

W listopadzie całkowicie zmieni się również strona www.peka.poznan.pl. Będzie ona dostosowana do przeglądarek w telefonach i tabletach. Aktualnie programiści testują wszystkie interfejsy.

ŁATWIEJ Z BILETAMI OKRESOWYMI

Od 3 poniedziałku prostsze stanie się również kupowanie biletów okresowych. Po zakupieniu ich w portalu PEKA nie będzie już konieczności transferowania biletu. Automatycznie zapisze się on na koncie użytkownika i będzie sprawdzany w trybie online. Jak zapowiada ZTM, w przyszłości może pojawić się również możliwość korzystania z tPortmonetki przy pomocy kart zbliżeniowych, które użytkownicy przykładaliby do czytników kart PEKA.

WYGODNIEJ DLA STUDENTÓW

Od pierwszego dnia roku akademickiego dużego ułatwienia doczekają się również studenci. Ci, którzy są już na II roku studiów i posiadają Elektroniczne Legitymacje Studenckie lub Doktoranckie aktywowane w systemie PEKA, nie będą musieli przedłużać ważności ulgi studenckiej w Punktach Obsługi Klienta ZTM.

Ulga będzie zapisywała się automatycznie na koncie użytkownika przy przedłużeniu ważności legitymacji, kolejnego dnia po wprowadzeniu jej przez uczelnię. Studenci będą mieli możliwość zakupu biletu semestralnego na 120 dni za 172 zł lub na 150 dni za 202 zł. Kupując bilet przez Internet, nie trzeba będzie wykonywać transferu. Automatycznie zapisze się on w systemie PEKA.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl