Animator 2024. Najważniejsze wydarzenie dla fanów animacji. Podpowiadamy, co obejrzeć

17. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator to gratka dla każdego pasjonata animacji. W tegorocznym programie poza seansami, dostępne będą spotkania z twórcami i twórczyniami, quizy, a nawet karaoke. To jeden z nielicznych, oscarowych festiwali filmowych w Polsce.

Festiwal odbędzie się od 25 czerwca i potrwa sześć dni. Poznań, co roku staje się stolicą animacji dla dzieci i dorosłych. W programie znalazło się oczywiście miejsce dla serca Animatora, czyli czterech konkursów, które zapewnią widzom długie i krótkie metraże, a poza tym wybrane odcinki seriali. Do Poznania sprowadzono, aż 66 międzynarodowych tytułów z różnych krajów świata, w tym m.in. USA, Meksyku, Chin czy Tunezj, które powalczą o Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Krótkometrażowym. Zapewnia on skróconą drogę do nominacji Oscarowej.

W jury znaleźli się m.in.:

  • Maria Trenor, której produkcje gościły na międzynarodowych festiwalach w Berlinie, Wenecji czy Sundance,
  • Magdalena Osińska związana z anime „Gwiezdne Wojny: Wizje”
  • Mark Taynton z Adult Swim (lider w dziedzinie animacji dla dorosłych, twórcy „Ricka i Morty’ego”.

Polskie premiery

Festiwal Animator to również okazja do zobaczenia polskich premier pełnometrażowych filmów animowanych. W tym roku na widzów czekają takie filmy jak „The Primevals” – najlepsza przygoda retro-fantasy z ręcznie renderowanymi efektami specjalnymi
i orkiestrową ścieżką dźwiękową Richarda Banda, czy „Blue Giant” – poruszająca opowieść o młodym muzyku jazzowym Dai Miyamoto, który wyrusza w podróż do Tokio, aby spełnić swoje marzenia o karierze muzycznej.

Festiwal zaprasza także na spotkania z gościem specjalnym 17. edycji Animatora, Masaakim Yuasą, jednym z najwybitniejszych twórców współczesnego anime. Uczestnicy i uczestniczki festiwalu będą mieli szansę zobaczyć jego kultowe produkcje, takie jak „Mind Game” i „INU-OH„, a także wziąć udział w sesjach Q&A z reżyserem, które odbędą się w środę (26.06), czwartek (27.06) i piątek (28.06).

Nowość

Nowością tegorocznej edycji są letnie pokazy na tarasie Kina Muza. Po raz pierwszy Animator zbliży się do gwiazd podczas seansów m.in: „Genius Party”, czy produkcji od Adult Swim. Animacje prezentowane będą w formacie Silent Cinema – dzięki specjalnie zintegrowanym słuchawkom bezprzewodowym, filmy będą wyświetlane w pełnej jakości dźwięku.

Wieczorami, Festiwal Animator zaprasza na imprezy towarzyszące, w tym na Animated Late Night Show. W piątkowy wieczór, 28 czerwca w Scenie na Piętrze Hammerzeit Podcast poprowadzi show z międzynarodowymi gośćmi.

W Klubie festiwalowym Rewiry zrzeszające uczestników i uczestniczki Animatora pierwszego dnia festiwalu, 25 czerwca, odbędzie się specjalny Pub Quiz z okazji 42. rocznicy premiery kultowego filmu „Blade Runner”. Uczestniczyć może każdy od 18 roku życia. Filmowy wieczór zakończy impreza prowadzona przez DJ Picika. Kolejne dni dostarczą równie ciekawych atrakcji. Na uczestników i uczestniczki czekać będzie m.in. karaoke.

Pełny program Festiwalu dostępny na oficjalnej stronie stronie: https://animator-festival.com/program/

Bilety dostępne na stronie bilety24.pl oraz stacjonarnie w Kinie Muza w Poznaniu, kasie festiwalowej w Multikinie Start Browar.

17. MFFA Animator odbędzie się w Poznaniu w dniach 25-30 czerwca 2024 roku. 

Animator (fot. Maciej Zakrzewski)

Czytaj też: Z Poznania do Pragi 4 razy dziennie. Wiemy, od kiedy

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl