Adam Szłapka kandydatem na ministra w rządzie Donalda Tuska

Jedną z kluczowych postaci w planowanej rekonstrukcji rządu ma być Adam Szłapka. Lider Nowoczesnej cieszył się w Poznaniu podczas wyborów znacznym poparciem społecznym. Teraz miałby objąć stanowisko ministra do spraw europejskich w przypadku, gdyby Prawo i Sprawiedliwość nie zdołało zbudować większości w Sejmie. Decyzja ta jest rezultatem inicjatywy samego Donalda Tuska, który chce w ten sposób wzmocnić swoje rządy.

Cała sytuacja to efekt autorskiego pomysłu lidera Platformy Obywatelskiej, który chce przyciągnąć do współpracy różne siły opozycyjne. O wyborze Szłapki na ministra ds. europejskich mówi polityk z najbliższego otoczenia Tuska w rozmowie z „Faktami” TVN. Sam Szłapka miał być zaskoczony propozycją, dowiadując się, kim ma zostać w planowanym rządzie.

Adam Szłapka

Adam Szłapka to lider Nowoczesnej. W ostatnich wyborach zdobył imponujące 149 tys. głosów, co przekłada się na trzeci wynik wśród wszystkich kandydatów na posłów w Polsce (więcej miał tylko Donald Tusk i Jarosław Kaczyński). To już jego trzecia kadencja w Sejmie. Adam Szłapka ma 39 lat, urodził się w Kościanie. Jest absolwentem politologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Studium Polityki Zagranicznej w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.

Planowane na piątek spotkanie liderów przyszłej koalicji rządowej zostało przeniesione na poniedziałek. Wówczas liderzy Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Inicjatywy Polska 2050 oraz Lewicy mają ostatecznie uzgodnić podział resortów i omówić nazwiska kandydatów. Negocjacje te staną się kluczowym elementem kształtowania nowego rządu.

W kolejnym etapie negocjacji lidery partii muszą ustalić kandydatów na wiceministrów w ważnych resortach, szefów instytucji państwowych oraz podział stanowisk wojewodów.

Od 2022 roku ministrem ds. Unii Europejskiej jest polityk z Poznania – Szymon Szynkowski vel Sęk (PiS).

fot. Łukasz Gdak

Czytaj też: Ministrowie PiS próbują zablokować posiedzenie sejmu nowej większości. W tym minister Szynkowski

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl