A2 będzie darmowa. Kierowcy jednak jeszcze poczekają

Kierowcy samochodów osobowych w końcu będą mogli przejechać autostradą A2 za darmo. Niektórzy mogą jednak tego nie doczekać. Umowa koncesyjna wygaśnie za 13 lat.

Najdroższa

Wielkopolski odcinek autostrady A2 od lat jest jedną z najdroższych tego typu dróg w Polsce. Aktualnie za przejazd autem osobowym około 150 kilometrów z Trzciela do Konina trzeba zapłacić 93 złote. Zniesienie przez były rząd opłat za autostrady dotyczyło fragmentu A2 od Konina do Warszawy. Wielkopolski odcinek jest bowiem zarządzany przez prywatnego koncesjonariusza.

Poczekamy

Jak jednak przekazał PAP rzecznik prasowy resortu infrastruktury Rafał Jaśkowski, sytuacja ta ma ulec zmianie. Ministerstwo Infrastruktury nie ma w planach zawierania kolejnej umowy koncesyjnej. Oznacza to, że autostradą znów zarządzać będzie państwo. Nastąpi to jednak dopiero za 13 lat.

– Umowy koncesyjne dotyczące A2 Świecko – Nowy Tomyśl – Konin wygasną w 2037 r. Po wygaśnięciu tych umów również nie przewiduje się zawierania kolejnych na eksploatację oraz nie zakłada się odpłatności przejazdu pojazdów osobowych oraz motocykli tymi odcinkami. Odcinki zarządzane obecnie przez koncesjonariuszy po wygaśnięciu umów przejdą w zarząd Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – poinformował rzecznik.

Nie tylko A2

Podobnie wygląda sytuacja z autostradą A4 Katowice – Kraków. Obecna umowa na eksploatację tego odcinka wygaśnie w marcu 2027 roku.

Czytaj także: Betonhaus będzie jak nowy. Zamieszka w nim… kot

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl