A co tam jest w środku? Zaglądamy do schronu przeciwatomowego

Na przełomie lat 50. i 60. nagle pojawił się tam dom. Podobny do innych budynków w okolicy, za murami skrywał tajemnicę. Mowa o Schronie Przeciwatomowym dla Władz Miasta Poznania. Zobacz, jak wygląda od środka.

Odtajniony dopiero w 2000 roku

Krótko po II wojnie światowej budowa schronów przeciwlotniczych i przeciwatomowych była czymś całkiem powszechnym. Władze przygotowywały się na ewentualne zagrożenie. Właśnie przy ulicy Szklarskiej 62, w pobliżu Jeziora Kierskiego w Poznaniu, powstał jeden z nich. Schron przeciwatomowy dla Prezydenta Poznania i najwyższych członków magistratu został odtajniony dopiero w 2000 roku.

Schron Przeciwatomowy w Poznaniu, fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

Stare mapy, telefony i centrum dowodzenia

Schron przez lata uchronił się przed wandalami. Przez cały ten czas ani razu go nie użyto. Jak twierdzą eksperci – na szczęście dla prezydenta, bo konstrukcja prawdopodobnie nie ochroniłaby nikogo przed atakiem atomowym. Jest zbyt płytko położony i zbyt słabo opancerzony. Dodatkowo wnętrze, choć z pewnością przywołuje na myśl lata PRL, nie zapewniłoby komfortowego pobytu. W schronie mieści się centrala telefoniczna, biura oraz centrum dowodzenia. W nienaruszonym stanie zachowały się także stare agregaty, filtry powietrza, meble, mapy. Ponadto armatura łazienkowa, telefony, radio i wersalka prezydenta. Całość ma powierzchnię 500 m2.

  • Wydarzenie organizowane przez stowarzyszenie Pasjonaci Podziemi fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

Schron Przeciwatomowy w Poznaniu, fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

Kiedy zwiedzać?

Do schronu można dojechać samochodem lub autobusami z pętli na Ogrodach, które mają przystanek niemalże pod jego drzwiami. Został otwarty dla zwiedzających w dniu 13 grudnia 2012 roku – w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Później 21 grudnia 2012 w związku z pamiętaną przez wszystkich przepowiednią dotyczącą końca świata. Od 2013 roku turyści mogą go zwiedzać w każdą ostatnią sobotę miesiąca. Dodatkowo od marca 2017 roku w każdy trzeci czwartek miesiąca schron jest otwarty dla grup szkolnych.

Schron Przeciwatomowy w Poznaniu, fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl