Nowy Letni Święty Marcin pełen atrakcji

Opowieści o historii ulicy i planach na jej przyszłość z koncertami w tle, targiem win wielkopolskich, animacjami dla dzieci i rodziców, odbywającym się festiwalem smaku na jarmarku świętojańskim i ogródkach gastronomicznych już w najbliższy weekend 24 i 25 czerwca podczas wydarzenia „Nowy Letni Święty Marcin”.

Atrakcje podczas wydarzenia

Przez dwa dni na poznaniaków i turystów na odcinku od ul. Gwarnej do Ratajczaka będą liczne atrakcje dla starszych, jak i tych najmłodszych. Pod Alfami stanie scena, na której odbywać będą się m.in. koncerty. Ulica wypełni się również stoiskami z rękodziełem, jedzeniem, regionalnymi winami, a lokalne restauracje przygotują specjalną świętojańską ofertę gastronomiczną. Będzie można również posłuchać opowieści o historii ulicy, a także zobaczyć występy artystyczne. Na dzieci czekają animacje i warsztaty. 

Na sobotę przewidziano wiele atrakcji. Zaplanowano koncerty artystów takich jak zespół Heat!, chóru Barak Kultury, KURDE oraz Maxa Charma. Będzie można posłuchać również artystów z lokalnych szkół takich jak: Lokalna szkoła baletowa, grupa z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu oraz Studium Musicalu Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego. Dla osób zainteresowanych historią będzie możliwość rozmowy i przechadzki po świętym Marcinie z historykiem Piotrem Grzelczakiem.

Kolejnego dnia zaplanowano kolejne koncerty takie jak: Roxana Tutaj&Good Omen, Orkiestra MPK uraz koncert zespołu TUGA. Inną atrakcją będzie pokaz mody z LEVEL – circle of fashion.

W obydwa dni wydarzenia potrwają od 12:00 do 24:00.

Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na stronie wydarzenia.

Św. Marcin po remontach odżywa

Jest to jedna z najważniejszych ulic Poznania. Jej początki rozpoczynają się w XII wieku, wtedy istniała tam historyczna osada Święty Marcin, którą przyłączono do miasta w 1797 r. W drugiej połowie XIX wieku nastąpił rozwój ulicy, a wzdłuż niej zaczęły powstawać kilkupiętrowe kamienice. Największe zmiany nastąpiły jednak na początku XX wieku, kiedy Niemcy podjęli decyzję o budowie reprezentacyjnych obiektów państwowych od strony drogi Berlińskiej. To wtedy powstał zamek cesarski. 

Przy ulicy Święty Marcin znajdują się ważne dla miasta obiekty, w tym m.in. jeden z najstarszych w Poznaniu kościołów – św. Marcina, Akademia Muzyczna, Collegium Iuridicum, Collegium Minus, pomnik poznańskich Krzyży oraz działające od 1908 r. kino.

Od 1994 roku 11 listopada w stolicy Wielkopolski organizowane są „Imieniny Ulicy”. Podczas wydarzenia prezydent Poznania przekazuje Świętemu Marcinowi klucze do miasta. 

Remonty Świętego Marcina umożliwiły stworzenie nowoczesnej przestrzeni, ogródków restauracji znajdujących się przy ulicy. W latach 2017-2019 odnowiono odcinek między ulicami Gwarną a Ratajczaka.

W ramach kolejnego etapu modernizacji ulicy Św. Marcin, zmienia się odcinek od ul. Ratajczaka w stronę Al. Marcinkowskiego. Cały czas trwa przebudowa części od ul. Gwarnej w stronę mostu Uniwersyteckiego. Powstał również nowy przystanek tramwajowy po stronie CK Zamek oraz skręt dla tramwajów, łączący ulice Św. Marcin i Towarową.

Czytaj także: Remonty w Poznaniu. Kiedy się zakończą? Znamy daty [ZDJĘCIA]

Źródło: UMP

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl