Pyrkon to jeden z największych w Europie festiwali fantastyki, na którym każdy miłośnik szeroko rozumianej popkultury poczuje się jak w niebie. Wydarzenie trwa nieprzerwanie przez pięćdziesiąt sześć godzin, oferując w swoim programie nie tylko prelekcje, wystawy, ale także koncerty i spotkania z gośćmi z całego świata. Jakie znane nazwiska pojawią się w tym roku na Festiwalu Fantastyki Pyrkon? Jakie zespoły zobaczymy (i usłyszymy) na pyrkonowch scenach?
Mnogość brzmień na Pyrkonie 2023!
Nie da się ukryć, że Pyrkon oferuje coraz więcej doznań miłośnikom muzyki – koncerty mają miejsce nie tylko w Sali Ziemi, ale także na – znajdującej się na Placu Św. Marka – Scenie Plenerowej. Nie jest także żadną tajemnicą, że tegoroczny program festiwalu obfituje w mnogość koncertów oraz występów. Nie ma więc przesady w stwierdzeniu, że każdy znajdzie w naszej muzycznej ofercie coś trafiającego w jego gust.
Wszystkich fanów folkowych brzmień ucieszy zapewne, że na Scenie Plenerowej zagości silna reprezentacja wykonawców zapuszczających się w te muzyczne rejony. Wśród tegorocznych gwiazd pojawi się Dziewanna – artystka, której twórczość osadzona jest w nurcie mistycznego folku i melodyjnego folk metalu. Koncert w podobnych klimatach da nam również zespół Żniwa, tworzący w nurcie pagan folku. Wielbiciele charyzmatycznego damskiego wokalu nie mogą ominąć występu grupy Runika. Rockową oprawę folkowych brzmień zapewni także Łysa Góra – zespół czerpiący inspiracje głównie z tradycyjnych pieśni słowiańskich. Z kolei miłośnicy melancholijnych tonów pokochają grupę Weljar.
Jeśli zaś Wasze serca porywają do tańca melodie płynące z Dalekiego Wschodu, to specjalnie dla Was na Scenie Plenerowej wystąpi Luna Haruna – artystka, która wykonała piosenki do wielu anime. Pojawi się także Chór Kameralny Hibike, mający w repertuarze utwory wyłącznie japońskich kompozytorów. Miłośnicy polskich coverów do zagranicznych animacji ucieszą się z występu Karola Sucheckiego, a także grupy NanoKarrin, tworzącej polskie covery fantastycznych piosenek. Na scenie pojawi się także grupa idolek Ahikaru Idols.
Nie zabraknie również koncertów dla fanów mocniejszych brzmień. Wystąpi Jeremiah Kane – zespół łączący w swoich kawałkach synthwave, darksynth oraz metal. Infinitone zagra progresywnego rocka, a Tassack zapewni nam bardziej agresywne, thrash metalowe brzmienie z elementami crossoveru.
Gdyby tego było jednak mało, to wciąż mamy coś w zanadrzu – na Scenie Plenerowej wystąpi Jelonek, znany artysta, który komponuje najpopularniejsze utwory skrzypcowe w nowych, hardrockowych wersjach. Zagra dla nas również None Like Joshua, będący eksperymentalnym producentem muzyki elektronicznej. Zjawi się także Mr. Jazzek – prekursor electro swingu w Polsce.
A co czeka nas w Sali Ziemi? W piątkowe popołudnie Teatr Muzyczny w Poznaniu da koncert piosenek ze spektaklu „Kombinat”. W sobotnie południe widownia będzie mogła zanurzyć się w koncercie fortepianowym w wykonaniu Paula Anthony’ego Romero – twórcy muzyki do gry „Heroes of Might and Magic III”. W niedzielę zaś poderwie nas do tańca zespół Percival.
Gwiazdy nie tylko muzyki!
Nie od dziś wiadomo także, że Pyrkon daje niesamowitą możliwość spotkania się ze znanymi osobistościami – nie tylko polskimi, ale również zagranicznymi. Także w tym roku Pyrkonowicze będą mieli okazję spotkać się z gwiazdami małego oraz dużego ekranu, autorami książek i komiksów, a także wieloma innymi twórcami. Zrobienie sobie zdjęcia ze swoim idolem jest na Pyrkonie całkowicie darmowe.
W Strefie Filmowo-Serialowej gościem będzie Thomas „Tom” Wlaschiha – aktor, którego fani znają z „Gry o Tron” jako skrytobójcę Jaquena H’hgara oraz z serialu „Stranger Things”. Z polskich gwiazd pojawi się zaś Maciej Musiał, mający na koncie role w serialach takich jak „Wiedźmin”, w którym wcielił się w postać Sir Lazlo, cintryjskiego rycerza służącego królowej Calanthe, czy „1899”, w którym zagrał Olka.
Strefa Literacka oferuje nam zaś spotkania z autorami zarówno polskiej, jak i zagranicznej fantastyki. Wśród gości pojawi się Amélie Wen Zhao (powieści „Dziedzictwo krwi” oraz „Czerwona tygrysica”), Brandon Mull (seria „Baśniobór”), ukraińska pisarka Łada Łuzina (cykl „Czarownice z Kijowa”), Dmitrij Glukhovsky (uniwersum Metro 2033), Victoria Holmes (seria „Wojownicy”), a także Rob Wilkins – asystent i przyjaciel Sir Terry’ego Pratchetta. Nie mogło jednak zabraknąć również polskich autorów! Pojawi się Robert M. Wegner (seria „Opowieści z meekhańskiego pogranicza”), Paulina Hendel (cykl „Żniwiarz”), Radek Rak (laureat Nagrody Literackie Nike za książkę „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”).
Wśród gości Strefy Naukowej znajdują się zaś takie osobistości jak dr Tomasz Rożek – założyciel Fundacji Nauka. To Lubię oraz prof. Szymon Malinowski, współzałożyciel portalu naukaoklimacie.pl. Pojawi się także grupa Rzeczników Nauki, będących pasjonatami oraz popularyzatorami nauki, którzy z chęcią przybliżą Wam przeróżne fascynujące zagadnienia! A to przecież nie wszyscy zaproszeni przez nas goście! Poznaj ich na nadchodzącym Pyrkonie!