Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu szykuje się do realizacji nowych inwestycji, które mają przyczynić się do dynamicznego rozwoju uczelni. Przedstawiono plany oraz potrzebę wsparcia finansowego dla tych przedsięwzięć. Zobacz wizualizacje.
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu z ogromnymi inwestycjami
Jedną z kluczowych inwestycji będzie budowa Infocentrum. Kanclerz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Robert Fabiański podkreślił, że obecnie posiadają wszystkie niezbędne pozwolenia i projekt budowlany, co oznacza, że są w pełni gotowi do rozpoczęcia budowy. Jednak realizacja tak dużego przedsięwzięcia wymaga znacznego wsparcia finansowego, dlatego uczelnia prosi o pomoc Ministerstwo Nauki i Edukacji.
– Nasze główne źródła dochodu to subwencja, usługi badawcze i dydaktyczne, granty, ale większe inwestycje wymagają zewnętrznego wsparcia finansowego. Obecnie realizujemy Centrum Badawczo-Rozwojowe Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach, które zostanie ukończone w tym roku. Planujemy także rewitalizację Kolegium Cieszkowskich, ulepszenie infrastruktury komunikacyjnej oraz budowę nowoczesnego i ekologicznego obiektu w Ogrodzie Dendrologicznym – powiedział rektor UP w Poznaniu, Krzysztof Szoszkiewicz.
Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach również planuje inwestycje. Profesor Małgorzata Szumacher podkreśliła, że dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, będą w stanie sfinalizować budowę Centrum Klinicznego B+R Medycyny i Hodowli Zwierząt oraz Ochrony Klimatu UPP.
– To jest budynek, który powstaje w formule modułowej, z pełnym wyposażeniem. Znajdą się w nim zarówno przestrzenie biologiczne, hodowlane, zootechniczne, jak i weterynaryjne. W tym budynku badania mogą pracować i działać nasi pracownicy i innych wydziałów – powiedziała prof. Szumacher, dziekan wydziału.
Zakończenie budowy planowane jest do końca września, a rozpoczęcie funkcjonowania obiektu jeszcze w tym roku.
– Uniwersytet Przyrodniczy jest jedną z wiodących uczelni wyższych w zakresie nauk przyrodniczych, w szczególności weterynaryjnych, rolniczych, biologicznych i zootechnicznych – powiedział poseł PiS-u Bartłomiej Wróblewski i dodał: – W poprzednim tygodniu rozmawiałem z ministrem Przemysławem Czarnkiem i podtrzymał on swoją poprzednią deklarację. Ministerstwo rozpoczęło pracę nad konkretyzację wsparcia. Potrzeba ponad 100 mln zł, aby inwestycja została zrealizowana, a po naszej stronie determinacja, aby tak się stało, jest olbrzymia.
Potrzeba ponad 100 mln
Kolejną inwestycją, która jest obecnie realizowana, jest rewitalizacja Kolegium im. Cieszkowskich w Poznaniu. Po dziesięciu latach prac remontowych historyczne budynki zostały odnowione. Teraz rozpoczyna się rozbudowa układu komunikacyjno-parkingowego oraz przestrzeni zielonych na terenie kampusu. Ponadto, planowane jest nowoczesne Centrum Edukacyjne w Ogrodzie Dendrologicznym, które zostanie wykonane głównie z drewna, promując tym samym ekologiczne podejście Uniwersytetu Przyrodniczego.
– Rewitalizacja Kolegium Cieszkowskich obejmuje budynki laboratoriów, gabinetów oraz drogi i przestrzeń zieloną. Chcemy zamknąć ten kampus w piękną całość, tworząc miejsce sprzyjające badaniom i nauce – powiedział prof. Piotr Łakomy i dodał: – Centrum Edukacyjne w Ogrodzie Dendrologicznym to ekologiczny budynek z drewna, który będzie promował naszą odpowiedzialność ekologiczną i niską emisję dwutlenku węgla. Ogród, który spełnia ważną funkcję społeczną, będzie dostępny dla wszystkich przez cały rok, przyciągając tysiące odwiedzających. Dzięki tym inwestycjom promujemy nasz uniwersytet i dbamy o ochronę klimatu.
Infocentrum
Projekt budynku Infocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu charakteryzuje funkcjonalność, przestrzenie wspólne oraz stylistyczny umiar nawiązujący do architektury istniejącego modernistycznego kampusu. W nowym budynku zlokalizowane będą min. biblioteka, czytelnia, sala widowiskowa oraz pomieszczenia dydaktyczne.
Sala widowiskowa będzie miejscem, gdzie odbywać się będą różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i akademickie, takie jak koncerty, wystawy, konferencje i prelekcje, dostępne również dla społeczności lokalnej.
Wybrana koncepcja to trzykondygnacyjny budynek o wyrazistej formie nawiązujący do architektury charakterystycznej dla modernizmu lat sześćdziesiątych, dzięki czemu wpisuje się idealnie w wewnętrzną strukturą budynków sąsiadujących. Nowy budynek zajmować będzie przestrzeń pomiędzy istniejącym na północy budynkiem Kolegium Gawęckiego a budynkiem Collegium Maximum zachowując znajdującą się przed nim przestrzeń zielonego skweru. Zielonemu ogrodowi towarzyszącemu przejściu z przystanku tramwajowego na teren Kampusu tworzyć będzie atrakcyjną, zintegrowaną przestrzeń wspólną, co stanowi jeden z podstawowych walorów zwycięskiej pracy.
Siedziba Ogrodu Dendrologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
W 2025 r. Ogród Dendrologiczny Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu będzie obchodził 100-lecie powstania i jeszcze nigdy w historii nie miał swojej siedziby. Wkrótce ma się to zmienić.
Pierwsza kolekcja roślin powstała w 1922 r., ale oficjalne otwarcie Ogrodu miało miejsce trzy lata później – w 1925 r. Głównym jego założeniem jest kolekcjonowanie drzew i krzewów dla celów dydaktycznych i naukowych, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków dendroflory polskiej. Prowadzenie działalności edukacyjnej dotyczy nie tylko programowych zajęć dydaktycznych ze studentami. Również szeroko pojętej edukacji i popularyzacji wiedzy botanicznej wśród wszystkich grup wiekowych społeczeństwa – od przedszkolaka do seniora. Dzięki nowej inwestycji Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP w Ogrodzie Dendrologicznym powstanie Centrum Edukacyjno-Administracyjne. Posiadać będzie wielofunkcyjną salę edukacyjną, pomieszczenia biurowe i szatnie dla pracowników. Znajdzie się tam również miejsce na ekspozycję zbiorów Ogrodu. Nowy obiekt ma powstać w pobliżu parkingu, przy głównym wejściu od ulicy Warmińskiej.
Gotowa jest już koncepcja budynku. Projekt wykonało dwóch młodych architektów: Jan Szymankiewicz i Mateusz Wojcieszek z poznańskiego biura projektów OBIEKT. Głównym założeniem było jak najlepsze wkomponowanie budynku w otoczenie. Centrum powstanie ze środków własnych Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP. Budynek ma promować rozwiązania ekologiczne w budownictwie i drewno jako surowiec odnawialny. Technologie naturalne są niskoemisyjne, a używane w ich procesie materiały są biodegradowalne. Ich rozwój jest szansą na zmniejszenie energochłonności i wpływu na środowisko procesów budowlanych. Oparte o drewno spełniają kryterium dostępności i realizują cele zrównoważonego rozwoju oraz wpisują się w założenia gospodarki obiegu zamkniętego.
Centrum Kliniczne B+R Medycyny i Hodowli Zwierząt oraz Ochrony Klimatu UPP
Pod koniec lutego odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum klinicznego B+R medycyny i hodowli zwierząt oraz ochrony klimatu. Obecnie można już zobaczyć stojący budynek. Tak szybka realizacja inwestycji była możliwa dzięki zastosowaniu nowoczesnego budownictwa modułowego o konstrukcji stalowej.
Budynek Centrum badawczo-rozwojowego wraz z wyposażeniem będzie zajmował łączną powierzchnię całkowitą 1865 m2 o kubaturze prawie 9 tys. m3. Czas montażu tak dużego budynku na placu budowy zajął raptem siedem dni. Co było możliwe dzięki dopracowaniu wszystkich szczegółów budynku na etapie projektu i produkcji. Niewątpliwym atutem technologii modułowej jest oszczędność czasu budowy. W najbliższych dniach nastąpi wykonanie zewnętrznych instalacji elektrycznych i teletechnicznych oraz prace dekarskie, elewacyjne i wykończeniowe wewnątrz budynku. Obecnie trwa również zakup specjalistycznego wyposażenia.
Budynek Centrum będzie dwukondygnacyjny z przeznaczeniem na pracownie i multidyscyplinarne laboratoria badawcze. To bedą pomieszczenia dla małych zwierząt modelowych oraz pomieszczenia dla zwierząt towarzyszących. Pracownie: obrazowania przyżyciowego zwierząt, analizy produktów pochodzenia zwierzęcego. Poza tym analizy pasz i dodatków paszowych oraz weterynaryjnych, do badań mikrostruktur dodatków paszowych oraz sale konferencyjną i wykładową. Dzięki tej inwestycji powstanie nowoczesna i innowacyjna infrastruktura badawczo-rozwojowa. Posłuży prowadzeniu badań na światowym poziomie w zakresie dobrostanu zwierząt, ochrony klimatu, chorób cywilizacyjnych ludzi i zwierząt.
Czytaj też: Pieniądze dla ROD-ów. Działki zmienią się nie do poznania